Pitvy ukázaly, že vir dokáže poškodit orgány, i když šlo o mírný průběh nemoci, říká Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2020

Nový typ koronaviru Sars-CoV-2 není podle některých odborníků lehká chřipka, jak si někteří myslí. Zákeřná infekce totiž může poškozovat orgány, a to i v případě, že jde o klinicky mírný průběh onemocnění. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že počty nakažených budou mít rostoucí tendenci.

"K nárůstům bude docházet v následujících dnech a týdnech. Je vidět, že v populaci je drobných ohnisek poměrně hodně," řekl uznávaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Prymuly není zcela dobré nákazu a šíření viru podceňovat. I když na území Česka má většina nakažených mírný průběh onemocnění, koronavirus může poškodit některé orgány, kdy celkový stav nakaženého může vést až k multiorgánovému selhání.

"Vir riziko představuje, protože řada pitevních nálezů ukazuje, že i u lidí, kteří neměli dramatický klinický průběh nemoci, došlo k některým poškozením orgánů. Z toho vyplývá, že tento vir není dobré podceňovat," vysvětlil odborník.

Z nastávajícího chladnějšího počasí mají někteří epidemiologové obavy. A to zejména z důvodu, že »ožije« řada dalších respiračních onemocnění jako je třeba sezonní chřipka. Situace, i pokud jde o průběh nemoci, může změnit zcela směr.

"Podzim může přinést dva faktory. Jeden je otázka, jak bude vypadat situace s chřipkou, tedy souběh onemocnění. Ten druhý, který nikdo neví, jestli klinický průběh nemoci se vrátí zpět k tomu závažnějšímu. V tuto chvíli jsme u hypotézy, že mírnější průběh je aktuálně proto, že tady je menší virová dávka," míní Roman Prymula.

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum pro ŽivotvČesku.cz odpověděl i na otázku ohledně rizik, která jsou spojená s návratem dětí k povinné školní docházce. Podle Prymuly dojde k určitému nárůstu počtu pozitivních případů.

"Školy nejsou rizikem z hlediska přenosu závažných forem, protože u dětí průběh onemocnění je poměrně mírný. Pokud jde o přenos nákazy, tak ten je identický jako u dospělých, stejně jako jde o intenzitu vylučování viru. Z hlediska mechanismu šíření určitě riziko bude poměrně významné. Očekávat navýšení počtu nakažených je na místě. Pro takové případy je ale funkční semafor, který měl fungovat a měli bychom k tomu přistupovat tak, jak se bude zhoršovat situace v jednotlivých krajích," dodal Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.