Plán nové vlády na boj s covidem odtajněn. Martin Kupka popsal tři základní body, které vymažou epidemii ze života Čechů

Místopředseda ODS Martin Kupka
Místopředseda ODS Martin Kupka
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2021

Česko se v posledních dnech a týdnech vrátilo zpět do krizového stavu, kdy epidemie koronaviru opět nabírá na síle. Denní nárůsty nakažených se drží stále výrazně nad hranicí 10 tisíc a nemocnice zažívají těžké chvíle kvůli nedostatku covidových lůžek a zdravotníků. Místopředseda ODS Martin Kupka (46) promluvil o výhledu boje proti covidu-19, který představila nastupující vláda premiéra Petra Fialy (57). "Rozdělili jsme to do tří časových plánů. Budeme muset upravit některé návyky, což se koneckonců děje už v současné době," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Podle dat ministerstva zdravotnictví denní počty nových případů s onemocněním covid-19 v minulém týdnu třikrát přesáhly hranici 20 000 nakažených, přičemž rekordní za celou dobu epidemie byl v tomto ohledu čtvrtek 25. listopadu, kdy přibylo téměř 28 000 nových případů.

V neděli 28. listopadu jmenoval prezident Miloš Zeman (77) novým premiérem předsedu ODS Petra Fialu, který se stal nástupcem Andreje Babiše (67). Nová vláda má být složena z pětikoalice, vítězů říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Jmenovitě jde o trojkoalici SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PirStan (Starostové a nezávislí společně s Českou pirátskou stranou). Ve Sněmovně tím získají poslanecký mandát 108 poslanců.

"Představili jsme výhled našeho boje s covidem, který jsme rozdělili i do tří časových plánů. První je krátkodobý, kdy řešíme aktuální situaci v nemocnicích. Poté máme střednědobý plán, což budou následující měsíce příštího roku. V něm je nezbytné, aby se podařilo zajistit očkování co nejširší skupiny lidí, je to důležitá věc. Zprávy a fakta obložnosti jednotek intenzivní péče o tom zcela jednoznačně vypovídají, čili budeme klást důraz na zajištění očkování pro co nejvíce lidí. Jde o to přesvědčit je o tom, že jde o důležitou součást jejich vlastní ochrany a zároveň i společnosti před dalšími vlnami," uvedl místopředseda ODS Martin Kupka pro ŽivotvČesku.cz.

V současné době je podíl plně očkovaných 59,4 procent a podíl čekajících na třetí posilující dávku se navýšil na 7,7 procent, jak informují statistiky ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT). Právě vakcíny mají být z dlouhodobého hlediska nejúčinnější formou boje s covidem.

"A pak je samozřejmě dlouhodobá osa a cíl, kdy se zkrátka budeme muset naučit žít s tou hrozbou, covid tady s námi nepochybně bude. Budeme nuceni upravit některé návyky, což se koneckonců děje v současné době. Zásadní je nenechat se tím otrávit, nenechat si omezit svobodu našich kroků, ale s příslušným vědomím odpovědnosti. To pokládám za důležité. Pro stát to bude představovat dlouhodobé navýšení kapacit PCR testování, aby se podařilo zajistit nezbytné kroky v ohniscích nákazy i do budoucna. Bude to nutně znamenat očkování ať už třetí dávkou, co největší rozšíření očkování v té první a druhé dávce a případné další posilování, opakování vakcinace, protože jde do značné míry o sezónní virus. Některé státy zařadily covid mezi obvyklé nemoci, s nimiž se společnost prostě musí vypořádat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Martin Kupka a poukázal na to, že stát se na vše musí připravit lépe i do budoucna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.