Platy státních zaměstnanců nakonec vzrostou, potvrdila Alena Schillerová. Pirát Ivan Bartoš chce snížit jejich počty

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2021

Přibližně 700 tisíc státních zaměstnanců si finančně polepší. Od ledna jim vzrostou platy. A to o vyšší stovky až tisíce korun. Po jednání s premiérem Andrejem Babišem (67) to ve čtvrtek potvrdila ministryně financí Alena Schillerová (57), která doposud připouštěla pouze přidání učitelům. Opoziční předseda Pirátů to vnímá jako adekvátní krok v souvislosti s inflací, do budoucna si ale umí představit snižování počtu zaměstnanců státu.

"Vzhledem k veškerému zdražování je adekvátní přidat i státním zaměstnancům tak, aby se vyrovnalo působení inflace. Zároveň ale chceme řešit rozsah pracovních agend a hledat možné úspory uvnitř administrativy. Výhledově počítáme se snižováním počtu státních zaměstnanců, čehož chceme dosáhnout i díky digitalizaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Ministryně financí po schůzce s premiérem uvedla, že platy zaměstnanců ve veřejné správě by měly stoupnout o inflaci. Podle dřívějšího vyjádření Andreje Babiše zhruba o 3,5 procenta. S tím ale nesouhlasí koaliční ČSSD, která prosazuje plošné přidání 3000 korun měsíčně. Vláda má přitom na schválení návrhu rozpočtu čas už jen do konce měsíce.

"Ministerstvo financí nyní připraví několik variant možného zvyšování platů, a to jak procentní, tak pevnou částkou i kombinací obojího. Ve všech případech by růst objemu platů odpovídal růstu inflace. To by představovalo náklad v řádu jednotek miliard korun," uvedla pro Právo ministryně Alena Schillerová.

Průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38 275 korun. V případě, že by státní zaměstnanec s takovou mzdou dostal přidáno podle inflace o 3,5 procenta, polepšil by si o částku 1340 Kč.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.