Plavání s dětmi v bazénu bude ještě měsíc bez problémů. Pak nastanou rodičům komplikace

Plavání - ilustrační foto
Plavání – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2021

Od pondělí se po více než pěti měsících nuceného uzavření kvůli epidemii koronaviru otevřely také bazény, sauny, wellness zařízení. Návštěvníci mají mít u sebe doklad o bezinfekčnosti, ať už formou testu, očkování nebo prodělané nemoci covid-19. Řada rodičů tápe, zda dětem bude uznán test, který mají ze školy. Další rodiče se ptají na pravidla u dětí předškolního věku. Podle zjištění redakce ŽivotvČesku.cz mohou provozovatelé bazénů uznávat test ze školy. Za necelý měsíc ale začínají prázdniny a testy ze škol budou logicky nedostupné. "Zákonný zástupce musí doložit čestné prohlášení, že dítě ve škole absolvovalo test nejdéle před 72 hodinami," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gréta Rakašová.

Bazény a wellness zařízení otevřely v pondělí 31. května. Návštěvníci musí prokázat, že jsou po očkování, prodělali nemoc covid-19, nebo se prokážou testem. Řada rodičů (či zákonných zástupců) si klade otázky, jak je to se vstupem dětí, které nejsou očkované a nemoc neprodělaly.

Nejčastější dotaz zní, zda pro vstup do bazénu stačí test, který dítě absolvovalo ve škole, nebo je nutný nový test z akreditované laboratoře.

"V rámci školního plavání není nutné absolvovat »nový« test, respektive platí »školní« test. Pokud se nejedná o školní plavání, potom musí doložit čestné prohlášení svého zákonného zástupce, že ve škole nebo školském zařízení absolvoval nejdéle před 72 hodinami test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gréta Rakašová.

Od července ale začnou prázdniny a děti nebudou moci použít test ze školy. Bude tedy nutné se před vstupem do wellness zařízení či do bazénu nechat otestovat v akreditované laboratoři.

Druhý častý dotaz se týká plavání dětí předškolního věku. Na mnoha místech České republiky je oblíbené plavání kojenců a batolat. Dětí do 6 let se povinnost prokazovat bezinfekčnost netýká. "Výjimka z testování platí pro děti do 6 let věku," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gréta Rakašová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.