Reklama:

Plavání v Seině je fekální hazard, říká Roman Prymula. Promluvil o dopadech na lidské zdraví

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 8. 2024

Plavání v řece Seině během olympiády v Paříži se stalo s nadsázkou řečeno slavnější než »hry« samotné. Je totiž spojeno s možnými vážnými zdravotními riziky, která mohou zahrnovat střevní onemocnění a další infekce způsobené fekální kontaminací. Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz upozornil, že navzdory snahám o čištění vody zůstává bezpečnost koupání v Seině problematická.

Reklama:

"Uspořádat sportovní klání v Seině je myšlenka, která se zcela nezdařila, a to s ohledem na skutečnost, že dlouhodobě jsou v Seině vyšší hodnoty koliformních organismů, což znamená, že tam je fekální kontaminace. Sice se to snažili řešit zbudováním obrovského vodního rezervoáru s přepouštěcím mechanismem, ale první větší déšť odhalil, že problém je na řešení složitější. Pokud jde však o to, zda koupání v Seině je bezpečné, tak není," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Uznávaný epidemiolog dále vysvětlil, co člověku může přinést do života koupání v kontaminované řece. V tom lepším případě například jen opakovaný pobyt na toaletě.

Reklama:

"Koliformní organismy mohou způsobovat průjmová onemocnění. Nemyslím si, že by tam mělo dojít k závažnějším zdravotním událostem, ale konkrétní průjmová onemocnění mohou být velmi nepříjemná a komplikovaná. Určité aktivity prováděné v Seině, včetně plavání, jsou do jisté míry hazard a určitě to šlo řešit jinou cestou," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula.

Pořadatelé olympijských her v Paříži dlouhodobě čelí výzvě, jak zajistit, aby řeka Seina splňovala bezpečnostní standardy. Kvůli vysokým hladinám bakterie Escherichia coli bylo dříve nutné zrušit některé tréninky triatlonu​.

Roman Prymula dále doplnil, že E. coli a další bakterie v Seině mohou způsobit u lidí nejen průjmová onemocnění, ale i závažnější infekce, jako jsou záněty močových cest, pneumonie nebo sepse. Kontakt s kontaminovanou vodou může vést také ke kožním vyrážkám a bolestem uší či očí. Existuje i riziko infekcí způsobených leptospirou, přenášenou močí hlodavců, která může vést k závažným onemocněním ledvin.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: