Plíce covidového pacienta vypadají hůř než orgán kuřáků, zjistila lékařka a ukázala rentgen

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Americká lékařka Brittany Bankhead-Kendallová porovnávala plíce kuřáků s plícemi lidí, kteří prodělali nemoc covid-19. Lékařka pak zveřejnila rentgenové snímky a první analýzu. "Postcovidové plíce vypadají hůř než jakýkoliv typ hrozivých kuřáckých plic," uvedla lékařka. Její slova potvrzuje i studie studie Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Lékařka působící na univerzitě v Texasu a v bostonské fakultní nemocnici Brittany Bankhead-Kendallová porovnávala tři rentgenové snímky - plíce zdravého člověka, plíce kuřáka a plíce postcovidového pacienta. Lékařka pak rentgenové snímky a první závěry sdílela na svém twitterovém i facebookovém účtu.

"Nevím, kdo to budu chtít slyšet, ale postcovidové plíce vypadají hůř než jakýkoliv typ hrozivých kuřáckých plic, jaké jsme kdy viděli," uvedla Brittany Bankhead-Kendallová s tím, že plíce po prodělané nákaze se smrští a hrozí zhroucení. Od března lékařka ošetřila více než tisíc pacientů s koronavirem.

Rentgenový snímek zdravého pacienta ukázal tmavé neporušené plochy. Snímek u kuřáka ukázal světlé linky a jistou zakalenost, což ukazuje na zasažení plicních stěn. Snímek, který zachycoval plíce člověka po prodělání nemoci covid-19, je plný bílých ploch, které ukazují značné poškození.

Thank you for having me, @NewsNationNow & @MarkieMartin, to discuss how terrible “post-Covid” lungs are. This disease is...

Zveřejnil(a) Brittany Bankhead-Kendall dne Úterý 5. ledna 2021

Podle lékařky Brittany Bankhead-Kendallové se veřejnost bojí přímé mortality spojené s koronavirem, ale výrazný problém bude provázet i ty, kteří nemoc přežili. U pacientů, kteří měli příznaky nemoci covid-19, dochází podle lékařky vždy k poškození plic. U lidí, kteří měli koronavirus v těle bez příznaků, dochází k poškození plic v 70 až 80 procentech případů.

"Existují lidé, kteří říkají, že se cítí dobře a že jim nic není. Pak jim ukážete rentgen plic a oni vidí, že ho mají velmi špatný," uvedla lékařka v rozhovoru pro televizní kanál CBS Dallas-Fort Worth s tím, že pokud se vám po prodělané nákaze objevují problémy s dýcháním, nesmíte je podceňovat a máte být v kontaktu s lékařem.

Velkou diskuzi vyvolalo video, které ukazuje zásah strážníků v Berouně. Nezletilý chlapec ...

Že covid-19 skutečně poškozuje plíce, vyplývá i ze studie Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Až 40 procent lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19, má i čtvrt roku po vyléčení poškozen dýchací orgán.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.