Plíce stále nefungují na sto procent, říká po prodělání zákeřného covidu Radim Uzel

Radim Uzel měl po prodělání covidu komplikace
Radim Uzel měl po prodělání covidu komplikace
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 11. 2020

Gynekolog a sexuolog Radim Uzel (80) od září sváděl boj s nemocí covid-19. Známý lékař má ale to nejhorší má za sebou. Je rád, že ledviny i srdce jsou bez následků a koronavirus je nepoškodil. Obtíže s dýcháním ale ještě přetrvávají. "Bylo to mnohem horší, ale lepší se to. Prý je to běžné, že po prodělání onemocnění pár týdnů ještě člověk má poměrně znatelné obtíže," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz lékař.

V první fázi onemocnění Radim Uzel věřil, že boj s virem zvládne v domácí karanténě. Když se objevily velké problémy s dýcháním, byl ale hospitalizován. "Lékaři zjistili, že mám těžký kyslíkový deficit. Problém byl zejména při jakékoliv námaze, jen těžko jsem vyšel schody a k tomu jsem měl mírně zvýšené teploty," uvedl Uzel již dříve pro ŽivotvČesku.cz.

Problémy s dýcháním u Uzla dál přetrvávají, to nejhorší má ale za sebou. "Ještě mám nějaké přetrvávající obtíže, ale už se to opravdu lepší. Odborníci říkají, že to bude trvat ještě několik týdnů. Dobrým znakem je, že všechno se opravdu lepší. Již méně kašlu, při hrabání listí na zahradě již nemusím tak často dělat přestávky. Zdá se, že když člověk překoná tu hlavní krizi té dušnosti, a nedojde k poškození srdce a ledvin, že se to pak lepší. Já mám srdce a ledviny po vyšetření v pořádku, ale ještě ty problémy s plícemi zůstávají. To je orgán, který při této infekci trpí nejvíce. Já to měl komplikované tím, že jsem měl embolii. Většina těch, kteří boj s koronavirem prohrají, se udusí. Ale já mám naštěstí dobré zprávy," svěřil Radim Uzel pro ŽivotvČesku.cz.

Lehká práce na zahradě a pobyt na čerstvém vzduchu vrací sílu mnoha pacientům. Uzel také přiznal, že během infekce zhubl 12 kilogramů, protože trpěl nechutenstvím. Nyní se postupně vrací na původní váhu. "Říká se, že když člověk vidí světlo na konci tunelu, tak je to nejčastěji přijíždějící vlak. Ale já nyní opravdu věřím, že to nejtěžší je za mnou," dodal pověstný milovník dobrého humoru pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.