Po 21. březnu lze plánovat rozvolnění. Jsme za vrcholem čtvrté vlny epidemie, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: nextfoto.cz

Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Dá se předpokládat, že epidemie začne brzdit. Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit ta nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) se ale nebude jednat o masivní rozvolňování. "Podle všeho jsme za vrcholem čtvrté vlny. Ve čtvrtek byl asi první den, kdy jsme víc lidí proočkovali než promořili," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler (51).

Po 21. březnu určitě nenastane masivní rozvolňování, v čemž už občany utvrdil nejen premiér Andrej Babiš, ale i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ten ale nastínil optimistický scénář, podle kterého by mohlo při zlepšení epidemické situace dojít ke zrušení nejstriktnějších opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce.

Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat a dá se předpokládat, že epidemie začne brzdit. "Epidemie jde zjevně dolů, je otázkou, jak přísná kritéria si nastaví vládá. Německo si nastavilo nesplnitelný cíl. Ve čtvrtek byl asi první den, kdy jsme víc lidí proočkovali než promořili," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař Roman Šmucler.

Laboratoře ve čtvrtek v Česku potvrdily 14 554 nových případů covidu. Je to méně než v úterý a ve středu a také o 28 méně než před týdnem. "Čekám, že čísla půjdou třeba den nebo dva nahoru, protože začalo plošné testování ve fabrikách. Ale podle všeho jsme za vrcholem čtvrté vlny a tím, jak bude rychle postupovat očkování, tak to půjde rychle dolů," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Šmucler, který byl během první vlny epidemie členem Ústředního krizového štábu.

Jan Blatný uvedl, že o masivním rozvolňování bude možné uvažovat až ve chvíli, kdy bude hospitalizováno asi 3 000 pacientů s covidem-19 a méně. "To je hodně složité kritérium a je otázka, jestli je reálné. Dolů to jde ale nepochybně. Ve čtvrtek bylo přes 15 000 pozitivních a minimálně 35 000 očkovaných, došlo ke zlomu," doplnil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

V oficiálních statistikách ministerstva zdravotnictví se objevila informace, že dne 16. du...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.