Po domácím testu masivní krvácení. Žena musela být hospitalizovaná v nemocnici v Brně, potvrdila primářka

PCR test – Ilustrační snímek
PCR test – Ilustrační snímek
Foto: Se souhlasem Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Lékaři doporučují, aby se lidé, kteří si chtějí nechat udělat testy na koronavirus, svěřili do rukou odborníků. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně musela být hospitalizovaná žena, u které při nešetrně provedeném laickém odběru došlo k poranění zadní části dutiny nosní s těžším krvácením. "K poranění dutiny nosní může dojít při každém nešetrně provedeném odběru," uvedla primářka kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy Pavla Urbánková. "Pacientka už je v tuto chvíli doma," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí brněnské nemocnice Dana Lipovská.

Lékaři varují před nešetrně provedeným laickým testováním na koronavirus. Vždy je lepší se obrátit na zkušeného odborníka. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně musela být hospitalizovaná žena, u které při neodborném testování došlo k poranění zadní části dutiny nosní s těžším krvácením.

"Mohu potvrdit hospitalizaci, pacientka už je v tuto chvíli doma," sdělila pro ŽivotvČesku.cz v sobotu ráno mluvčí brněnské nemocnice Dana Lipovská.

Detailní informace podala primářka Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy MUDr. Pavla Urbánková. "Poranění si bohužel vyžádalo i chirurgické řešení situace. K poranění dutiny nosní může dojít při každém nešetrně provedeném odběru. Pokud někdo nedodrží jasně stanovená pravidla bezpečného odběru, která mimo jiné formulovala Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, může dojít k poranění sliznice nosní. Velká četnost prováděných testů zvyšuje pravděpodobnost toho, že stěr bude proveden nedostatečně odborně edukovanou a zacvičenou osobou, což zvyšuje riziko možného poranění. Zejména, když odebírající nemá dostatek informací o anatomii dutiny nosní a nosohltanu a nepostupuje šetrně," uvedla v oficiálním prohlášení Pavla Urbánková.

Neobvyklý případ museli vyřešit brněnští strážníci. Hledali v noci čerpadlářku, která odeš...

Pokud test provádí vyškolený personál, je odběr vzorků zcela bezpečný a poranění nehrozí. Mluvčí brněnské nemocnice Dana Lipovská také uvedla, že při laických odběrech může dojít k odření nosní sliznice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.