Po explozi ve Vrběticích snad všem zabedněncům dojde, že patříme na Západ, říká bývalý velvyslanec

Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Foto: Profimedia.cz

Diplomatická roztržka bude znamenat, že na nějakou dobu dojde k zmražení vztahů mezi Českem a Ruskem. Je o tom přesvědčen diplomat Petr Kolář (58), který v Rusku působil v letech 2011 až 2012 jako velvyslanec. "Snad se otevřou oči i těm největším zabedněncům a pochopí, že naše místo je v západní civilizaci," okomentoval Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz, jaké důsledky bude mít podezření, že muniční sklad ve Vrběticích nechali explodovat ruští agenti.

V sobotu večer premiér Andrej Babiš (66) a ministr vnitra (a dočasně pověřený ministr zahraničí) Jan Hamáček (42) oznámili, že z výbuchu v muničním skladu Vrbětice v roce 2014 jsou podezřelí ruští agenti. Police hledá v této souvislosti dva muže, které Britové obvinili z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Hledaní muži do Česka přicestovali s pasy na jména Alexander Petrov a Ruslan Boshirov.

Pokud se jednání ruské strany prokáže, tak se jedná o státní terorismus. Podle dosud známých informací ruští agenti plánovali výbuch na dobu, až bude zbrojařský materiál přijímat objednavatel. K výbuchu na českém území došlo možná omylem. Zprávy Bezpečnostní informační služby, které v sobotu večer národu tlumočil premiér, každopádně znamenají počátek hluboké diplomatické krize.

"Prezident republiky byl o případu informován panem předsedou vlády i panem vicepremiérem v průběhu soboty. Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti," uvedl za Hrad mluvčí Jiří Ovčáček, který tak potvrdil, že situace je vážná, že musí důrazně reagovat i Miloš Zeman, který měl dosud s ruskou vládou vynikající vtahy.

"Budou se nyní vypovídat diplomati. Roztržka bude delší. Pan prezident Zeman je patrně konfrontován s natolik jednoznačnými důkazy, že události bere vážně a nebagatelizuje je. Je to závažná kauza, kterou vnímám jako bezprecedentní útok na území cizího státu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který v Rusku působil jako velvyslanec v letech 2011 až 2012.

Podle Petra Koláře vyšetřování výbuchu vrbětického muničního skladu musí znamenat obrat v mezinárodním směřování Česka. Vlivy a proudy, které táhnou zemi východním směrem, by měly ustoupit do pozadí, nutné je jasně stanovit, na kterou stranu patříme.

Fenomenální herečka Jiřina Bohdalová oslavuje 90. narozeniny. Už od rána jsou sociální sít...

"Může to pomoci utlumit proudy, které táhnou zemi východním směrem. Je nutné jednoznačně se vymezit a držet linii s našimi spojenci. Snad se oči otevřou i těm největším zabedněncům a pochopí, že naše místo je na západní civilizaci a nikoliv na východní civilizaci," dodal bývalý velvyslanec pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.