Po explozi ve Vrběticích snad všem zabedněncům dojde, že patříme na Západ, říká bývalý velvyslanec

Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2021

Diplomatická roztržka bude znamenat, že na nějakou dobu dojde k zmražení vztahů mezi Českem a Ruskem. Je o tom přesvědčen diplomat Petr Kolář (58), který v Rusku působil v letech 2011 až 2012 jako velvyslanec. "Snad se otevřou oči i těm největším zabedněncům a pochopí, že naše místo je v západní civilizaci," okomentoval Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz, jaké důsledky bude mít podezření, že muniční sklad ve Vrběticích nechali explodovat ruští agenti.

V sobotu večer premiér Andrej Babiš (66) a ministr vnitra (a dočasně pověřený ministr zahraničí) Jan Hamáček (42) oznámili, že z výbuchu v muničním skladu Vrbětice v roce 2014 jsou podezřelí ruští agenti. Police hledá v této souvislosti dva muže, které Britové obvinili z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Hledaní muži do Česka přicestovali s pasy na jména Alexander Petrov a Ruslan Boshirov.

Pokud se jednání ruské strany prokáže, tak se jedná o státní terorismus. Podle dosud známých informací ruští agenti plánovali výbuch na dobu, až bude zbrojařský materiál přijímat objednavatel. K výbuchu na českém území došlo možná omylem. Zprávy Bezpečnostní informační služby, které v sobotu večer národu tlumočil premiér, každopádně znamenají počátek hluboké diplomatické krize.

"Prezident republiky byl o případu informován panem předsedou vlády i panem vicepremiérem v průběhu soboty. Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti," uvedl za Hrad mluvčí Jiří Ovčáček, který tak potvrdil, že situace je vážná, že musí důrazně reagovat i Miloš Zeman, který měl dosud s ruskou vládou vynikající vtahy.

"Budou se nyní vypovídat diplomati. Roztržka bude delší. Pan prezident Zeman je patrně konfrontován s natolik jednoznačnými důkazy, že události bere vážně a nebagatelizuje je. Je to závažná kauza, kterou vnímám jako bezprecedentní útok na území cizího státu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který v Rusku působil jako velvyslanec v letech 2011 až 2012.

Podle Petra Koláře vyšetřování výbuchu vrbětického muničního skladu musí znamenat obrat v mezinárodním směřování Česka. Vlivy a proudy, které táhnou zemi východním směrem, by měly ustoupit do pozadí, nutné je jasně stanovit, na kterou stranu patříme.

Minulý týden probíhalo jednání imunitního a mandátového výboru, ten vydání bývalého premié...

"Může to pomoci utlumit proudy, které táhnou zemi východním směrem. Je nutné jednoznačně se vymezit a držet linii s našimi spojenci. Snad se oči otevřou i těm největším zabedněncům a pochopí, že naše místo je na západní civilizaci a nikoliv na východní civilizaci," dodal bývalý velvyslanec pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu