Po jarním počasí, se vrátí zima. Ledovka, sníh, mrazivé teploty. Meteoroložka promluvila o kritickém dnu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Po nadprůměrně teplém začátku března, který připomínal jaro, se o slovo opět přihlásí zima. Už úterní ráno bylo na většině území Česka mrazivé a ve čtvrtek dojde ke kulminaci nejvyšších denních teplot, které pak v pátek rapidně klesnou. Právě tento den bude podle meteoroložky kritický hlavně pro řidiče a zimy se jen tak nezbavíme. "V ranních minimech musíme s teplotami většinou pod bodem mrazu počítat nejméně do poloviny března," nastínila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

První březnový týden nastartoval nadprůměrnými teplotami, zima se ale znovu přihlásí o slovo. "Teploty v odpoledních maximech ještě stoupají sympaticky nahoru, v úterý 13 stupňů, ve středu 14 stupňů, ve čtvrtek 15 stupňů a pak přijde velký střih, kdy počasí u nás začne ovlivňovat výrazná studená fronta, po jejímž příchodu sem pronikne od severu studený vzduch," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz předpověď meteoroložka Dagmar Honsová.

Konec týdne už jako jaro vypadat nebude. "V pátek už budou odpolední teploty nejčastěji v intervalu od 1 do 5 stupňů celsia. O víkendu by v ranních minimech v nížinách měly teploty klesat od -4 stupňů Celsia do -8 stupňů. V odpoledních maximech by se teploty měly pohybovat od 0 do 4 stupňů," přiblížila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, jak bude vypadat první březnový víkend.

Meteoroložka odhaduje, že páteční ráno bude pro mnohé kritické. "Místy bude i v nížinách ležet sněhová pokrývka. Ten sníh pak bude odtávat, ale během nočních hodin by se mohla pokrývka leckde udržet. Může se vytvářet ledovka, námraza i mrznoucí mlhy. Pro řidiče tak půjde o ráno zátěžové a nebezpečné nejvíc z celého týdne," popsala Honsová pro ŽivotvČesku.cz zatím nejnepříjemnější den měsíce března.

Kabáty podle Dagmar Honsové do skříní jen tak neuklidíme. "Březen je hodně nevyzpytatelný, obávám se, že celý měsíc budeme nosit teplé bundy, protože to vypadá, že nás budou tížit propady teplot," nastínila meteoroložka předpověď na následující měsíc.

V Česku v březnu zemřelo s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru 5779 lidí, asi o 800 ...

Kromě teplého oblečení bude navíc zřejmě třeba se vybavit i deštníky. "Vypadá to, že až v příštím týdnu půjdou teploty v maximech k 8 až 10 stupňům Celsia, budeme potřebovat deštníky, protože bude hodně pršet," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová předpověď na následující týden.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.