Po kauze Kolářík další eskapáda u Pirátů. Šéf kabinetu Bartoše čelí podezření z bossingu a sexuálního napadení. Komentář Karla Havlíčka

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2023

Komentář: Ředitel kabinetu ministra pro místní rozvoj Matouš Vanča odešel na neplacenou dovolenou po obvinění z šikany na pracovišti a sexuálního napadení zaměstnankyně úřadu. Uvedl to dnes server HN.cz na základě vyjádření advokátky zaměstnankyně a představitelů ministerstva. Vanča, který kandidoval jako nestraník za Piráty do Sněmovny, pochybení popírá. Ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš serveru řekl, že věc po obdržení formálního podnětu nařídil bezodkladně předat policii k prošetření. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého dvojnásobného ministra a lídra stínové vlády Karla Havlíčka s dotazem, jak vnímá kauzy, se kterými se pirátská strana musí potýkat. Známá je totiž kauza bývalého náměstka ministra vnitra a dřívějšího pirátského poslance Lukáše Koláříka, jehož bývalá asistentka mimo jiné tvrdila, že ji měl fyzicky napadnout v pražském hotelu Spiritka.

"Docházelo k bossingu, kterého se na mé klientce dopustilo pět zaměstnanců, kdy na ni křičeli, ať se vrátí do blázince a odejde z místa," řekla serveru HN.cz advokátka pracovnice ministerstva Lucie Hrdá. Problémy vyvrcholily podle ní, když zmíněná pracovnice navázala vztah se svým šéfem Vančou. "To vyvrcholilo sexuálním násilím. Pak ji údajně přesvědčoval, že se nic nestalo," dodala Hrdá.

Vanča již dříve nastoupil na neplacenou dovolenou a nyní už podle serveru není uveden na stránkách ministerstva jako ředitel kabinetu. "Ačkoli jsem nijak nepochybil, dal jsem svou funkci k dispozici, abych nezatěžoval činnost ministerstva," řekl Vanča HN.cz. "Vzhledem k tomu, že okolnosti bude pravděpodobně šetřit policie, se nyní nemohu vyjadřovat k žádným detailům, ačkoli bych rád předložil úplné a jednoznačné vysvětlení," doplnil.

Hrdá se snaží dohodnout s ministerstvem na více než půlmilionovém odstupném pro svou klientku za šikanu na pracovišti. "Jde o odstupné z důvodu způsobené újmy za to, jak se k ní chovali," uvedla Hrdá. "Údajný nátlak na ukončení pracovního poměru dané zaměstnankyně prověřujeme," řekla serveru mluvčí ministerstva Veronika Hešíková.

V červenci skončil na ministerstvu vnitra pirátský náměstek ministra Lukáš Kolářík kvůli potyčce po jedné z akcí ministerstva. Podle médií to byla potyčka mezi Koláříkem, jeho manželkou a jeho asistentkou, se kterou měl milostný poměr. Kauzu prověřuje policie.

Podle ostříleného politika Karla Havlíčka, jehož redakce ŽivotvČesku.cz oslovila s žádostí o komentář, nejde o nic, co by ho překvapilo u lidí bez zkušeností ve »velké politice«. Podstatný bude však podle něj výsledek šetření policie.

"Řekl bych, že se začíná projevovat, a u Pirátů je to typické, že do funkcí jdou lidé bez zkušeností, nemají nic odpracováno, nic si neprožili, novodobí svazáci, a jsou nadšení z toho, že mají vliv. Takovým lidem z toho občas zkrátka šibne, to se prostě stává. A teď to myslím v obecném měřítku. Někdy mají zkrátka pocit, že jsou výjimeční, že jsou vyvolení a mohou se chovat podobným způsobem. Obecně to je dáno tím, že do politiky mnohdy chodí lidé, kteří nemají za sebou úspěchy, neúspěchy, vzestupy, pády, tvrdou práci a poté si takzvaně užívají svou pozici. A v případě, že se jim něco nepovede, tak mají tendence si to vybíjet na svém okolí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček, jak současnou kauzu včetně té, která se týkala Koláříka, vnímá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.