Po návratu z dovolené bude nutný test, oznámil Andrej Babiš. Kvůli mutacím zřejmě i pro očkované

Andrej Babiš a Petr Arenberger
Andrej Babiš a Petr Arenberger
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) se obává, aby během léta nebyly do Česka zavlečeny různé varianty koronaviru, proto bude nutné testovat lidi, kteří se vrací domů ze zahraničí. Předseda vlády nespecifikoval, zda testování bude povinné i pro naočkované turisty. Redakce ŽivotvČesku.cz mu proto položila upřesňující dotaz. "Podzim by mohl být výrazně příznivější, než tomu bylo v uplynulé sezóně, protože by mělo být v populaci podstatně méně vnímavých jedinců. Druhá věc je, že musíme dávat pozor na to, abychom sem nezavlekli po dovolených nějaké varianty, které budou nepříznivé, to je věc, na kterou se musíme soustředit. Nové varianty viru představují obavu, která tady nepochybně ve společnosti a mezi vědci je," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Premiér Andrej Babiš ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že po návratu z dovolených by se měli lidé nechat otestovat na koronavirus.

"Je to plán. Letos to nesmíme pokazit, takže i při návratu z dovolených se budeme muset testovat. Musíme ochránit naši zemi od nějakých mutací, které by mohly přijít ze zahraničí," uvedl premiér v tradičním nedělním prohlášení.

Předseda vlády blíže nespecifikoval, zda se povinné testování při návratu z dovolené bude týkat také očkovaných lidí nebo těch, kteří mají potvrzení o prodělání koronaviru. Redakce ŽivotvČesku.cz položila upřesňující dotaz jak premiérovi, tak i na mluvčí ministerstva zdravotnictví. Do vydání článku přesná odpověď nepřišla.

Podle epidemiologů a virologů ale tzv. mutace mohou představovat velké nebezpečí a není zcela potvrzeno, že se s nimi vypořádají očkovací látky, kterou jsou nyní v Česku dostupné.

"Podzim by mohl být výrazně příznivější, než tomu bylo v uplynulé sezóně, protože by mělo být v populaci podstatně méně vnímavých jedinců. Druhá věc je, že musíme dávat pozor na to, abychom sem nezavlekli po dovolených nějaké varianty, které budou nepříznivé, to je věc, na kterou se musíme soustředit. Nové varianty viru představují obavu, která tady nepochybně ve společnosti a mezi vědci je. Jiná věc je to, že mutace, které tady již jsou, nejsou takového rázu, že by se vymykaly imunizaci, ta odpověď je slabší, nicméně při vysoké hladině protilátek to stačí. To znamená, že by musely přijít dramaticky odlišné mutace, kvůli kterým by se tento poměr měnil," uvedl k možnému zavlečení nebezpečných mutací pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.