Po Novém roce přijdou opět restrikce. Až skončí Vánoce, zase vše utáhnou, chystají si na to půdu, varuje Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2020

Už ve čtvrtek dojde k výraznému rozvolnění opatření, která mají pomáhat v boji s koronavirem. Otevřou se obchody, restaurace a začnou fungovat služby. Premiér Andrej Babiš (66) z rozvolnění nadšený není. Celkové řešení situace podle něj přijde až s vakcínou. Vláda bude také žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. "Hamáček a Babiš už teď počítají s tím, že Vánoce přinesou nově nakažené," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Česká republika nepřestává bojovat s epidemií koronaviru, což dokazují covidová čísla, která stále nejsou dobrá. Ale zároveň sílí tlak veřejnosti i obchodníků na to, abychom prožili vánoční svátky tak, jak jsme zvyklí. Abychom mohli nakupovat dárky, scházeli se na veřejných prostranstvích a navštěvovali příbuzné. Vláda před svátky přichází s rozvolněním některých opatření, ale odborníci varují, zda se nejedná o příliš předčasný krok, který by mohl způsobit vážně následky.

"Vir tady bohužel stále je a ta včerejší (úterní, pozn. red.) čísla mě nenadchla. Máme stále vysoká čísla," připustil premiér Andrej Babiš ve vysílání televize Nova.

Otázkou je, zda má vláda nějaký plán, co dělat po Novém roce. "Blatného PES ve svých stupních stále počítá s nouzovým stavem. Bez něho nelze dělat restrikce a omezovat pohyb osob či fungování obchodů. Zřejmě to dopadne tak, že nyní se to rozvolní a po Vánocích se to zase utáhne. Do 7. ledna bývá takový klid a moc se toho po silvestrovských oslavách neděje, takže se bude získávat týden, aby se ten případný nárůst zase oploštil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor, kterému vadí, že vláda v podstatě od jara jede v režimu zákazů a povolení či povoluje, ale nějaká koncepce v boji s koronavirem jí chybí.  

"To, že pan ministr Hamáček a premiér Babiš zase mluví o prodloužení nouzového stavu, tak to znamená, že evidentně počítají s tím, že Vánoce zase přinesou další nárůst nakažených. Musím se ptát, jak dlouho to v režimu povolit - utáhnout chtějí dělat. Nevím, jestli je tou správnou cestou jet ve stylu otevři, zavři, otevři, zavři... Já osobně na to recept nemám, Izrael to utáhl brutálně, ale už zase jsou zpět na čísle tisíc nakažených denně. Ale zdá se, že jediné, co vláda umí, je omezování pohybu osob a omezování prodeje, což tu zažíváme vlastně už od března," dodal Šándor.

"Jediné řešení je vakcína," nechal se opakovaně slyšet premiér Andrej Babiš. První dodávky vakcíny proti onemocnění covid-19 by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného mohly být dostupné v České republice na přelomu ledna a února. Podle ministra Blatného Evropská léková agentura (EMA) vakcínu schválí zřejmě v první polovině ledna.  

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.