Po očkování dostal covid. Herec Jiří Lábus vyzkoušel nový lék. Kapačka má smysl, za mě funguje, pochvaluje si

Herec a dabér Jiří Lábus
Herec a dabér Jiří Lábus
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2021

Jeden z nejoblíbenějších herců a mistr dabingu Jiří Lábus (71) patří ke zodpovědným umělcům, kteří myslí na své zdraví, ale také na okolí. Už v polovině března podstoupil první dávku vakcíny, kterou následovala druhá. Přesto onemocnění covid-19 s mírným průběhem prodělal a po půl roce neměl dostatek protilátek - jeho imunitní systém byl oslabený. Proto si nechal podat speciální lék. "Cítím se velmi dobře. Za mě to určitě funguje, ale samozřejmě to musí mít svůj čas. Na kapačce jsem strávil asi třičtvrtě hodinky," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Jako sedmdesátník patří z hlediska věkové kategorie mezi rizikové skupiny. Jiří Lábus proto neváhal, a jakmile to bylo možné, přihlásil se do očkovacího systému k podání vakcíny pro lidi nad 70 let a vakcinaci oběma dávkami podstoupil. Nicméně po šesti měsících se ukázalo, že po prodělání koronaviru nemá jeho imunitní systém tolik protilátek, aby byl dostatečně chráněný před opětovnou nákazou a především pak případným těžkým průběhem covidu. Proto využil možnosti speciálního nového léku s názvem REGN-CoV2 obsahující tzv. monoklonální protilátky.

Předepisovat ho mohou nejen praktici, ale také ambulantní lékaři. Herec kapačky s přípravkem dostal v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který však není zdaleka jediným zdravotnickým zařízením umožňujícím tuto léčbu. Mezi aplikační centra patří také Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol, Nemocnice Strakonice, Nemocnice Znojmo, Nemocnice České Budějovice a další, jak uvádí ministerstvo zdravotnictví.

"Už jsem se nechal očkovat a teď budu mít druhou dávku. Myslím si, že je to jediná možnost, jak zmírnit epidemii. Podle mě žádné jiné řešení není, alespoň o něm nevím," řekl ještě v polovině března letošního roku pro ŽivotvČesku.cz Jiří Lábus s tím, že je sice pesimista, ale k vakcinaci se staví velmi zodpovědně a koronavirus rozhodně nebere na lehkou váhu.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila hereckého velikána znovu poté, co podstoupil léčbu novým lékem, který si mimo jiné nechal podat i bývalý americký prezident Donald Trump (75). Sám Jiří Lábus si ho nemůže vynachválit. "Cítím se velmi dobře, řekl bych, že dokonce výborně. Takže za sebe si myslím, že ta kapačka má určitě smysl. Akorát jsem názoru, že o tomhle léku ještě moc lidí neví. Za mě to určitě funguje, ale samozřejmě to musí mít svůj čas. Na kapačce jsem strávil asi třičtvrtě hodinky, čili je to krátké," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.