Po onkologické diagnóze se Jaroslav Tvrdík vrací do Slavie. Psychika a léčba jsou provázané, ale ne tolik, jak si lidé myslí, říká psycholog
Šéf fotbalového klubu Slavia Jaroslav Tvrdík (53) se po boji s rakovinou vrací do práce. Ačkoli se ještě necítí zcela ve své kůži, věří, že společnost dlouholetých kolegů a přátel mu pomůže překonat těžkosti, se kterými se v období rekonvalescence potýká. "Práce opravdu v takovou chvíli člověku může prospět, ale je třeba to nepřehánět, zkrátka s rozumem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš (55), který má s rakovinou sám osobní zkušenost.
V březnu letošního roku musel šéf Slavie Jaroslav Tvrdík nechat fotbal fotbalem a věnovat se něčemu docela jinému - svému zdraví. Onemocněl totiž rakovinou a musel se co nejdříve podrobit léčbě. Předseda klubového představenstva Slavie na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že pořád není zcela zdravý a potýká se s následky léčby. "Ale můj stav mi umožňuje, abych se vrátil," upřesnil slavistický šéf.
Podle svých slov se stále nemůže považovat za zcela vyléčeného, potýká se momentálně s následky nemoci samotné i náročné léčby. Jeho rekonvalescence tak pravděpodobně potrvá ještě řadu let. "Měl jsem rakovinu, ta se rychle vyléčit nedá. Jsem onkologickým pacientem, možná jím budu do konce života. Pořád nejsem úplně zdravý a potýkám se s následky léčby. Mám za sebou operaci a ozařování, s nemocí ještě budu bojovat další měsíce, pravděpodobně roky," sdělil šéf ligového vicemistra.
Pro ŽivotvČesku.cz o životě se závažným onemocněním promluvil psycholog Jeroným Klimeš (55), který před lety rakovinu sám prodělal, a tak dobře ví, jaký nápor na psychiku člověka může představovat. "Existují dva takové extrémní názory. Jeden, že na nemoc nemá psychika vliv vůbec, druhý, že veškerá onemocnění jsou psychosomatického původu. Pravda je taková, že je to skutečně propojené, ale asi jinak, než by člověk čekal," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.
Podle Jeronýma Klimeše je v tomto případě zásadním faktorem stres. Ten má vliv na hospodaření člověka s energií. Je-li příliš zatížen stresem, tělo začne se silami šetřit, což se velice projeví například na imunitě. Pacient, který se léčí s rakovinou, by se proto stresu měl vyvarovat, protože tím riskuje, že se k již tak závažnému onemocnění přidají ještě další, která se v jeho oslabení objeví.
"Člověk je potom vlastně sám proti sobě a sám se aktivně zabíjí tím, že si dělá starosti. Je to skutečně těžké. A důležité je to také v onom období rekonvalescence, ve kterém se pan Tvrdík momentálně nachází. Pro mě osobně bylo možná i těžší než samotná léčba. Lidé často, stejně tak jako on, utíkají do práce či se uchylují ke sportu. Ono jim to skutečně může pomoci, ale musí to mít nějakou míru. Stát se workoholikem nebo začít denně z ničeho nic jezdit 120 kilometrů na kole není to pravé. Lidé si tak ale často chtějí dokázat, že jsou zdraví," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.
Návrat Jaroslava Tvrdíka tak podle renomovaného psychologa skutečně může být to pravé, co mu nyní pomůže, neměl by se však prací nechat ovládnout až příliš. Mnoho stresu by mu totiž moc nepomohlo, jak Jeroným Klimeš varoval.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.