Po prázdninách s návratem žáků do škol riziko šíření viru existuje, říká ministr Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2021

Žáci základních a středních škol se na začátku září třikrát preventivně otestují na covid-19. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moci testovat až 2. září. Půjde o antigenní testování. Ministerstvo zdravotnictví je tak podle šéfa rezortu Adama Vojtěcha (34) připraveno i na variantu, že s návratem školáků do lavic dojde ke zvýšené mobilitě a tím i možnému šíření viru ve společnosti. "Určité riziko tady existuje, že v rámci školních kolektivů se nákaza může šířit," řekl pro ŽivtvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Termíny testování jsou: 1. 9., pro prvňáčky 2. 9., a dále 6. a 9. 9. Následně se bude testování vyhodnocovat. Hlavním cílem testování ve školách má být podle Vojtěcha zajištění bezpečného poprázdninového návratu žáků k prezenčnímu vzdělávání a minimalizace rizika přenosu covidu-19.

"Musíme vycházet z empirické zkušenosti, kterou máme z loňského roku, kdy k tomu docházelo. Na druhou stranu také pravda je, že musíme vycházet z proočkovanosti celé populace a pokud budou čísla, jaká jsou teď, kdy se dále bavíme o proočkovanosti 65 až 70 procent populace věkové kategorie 18+, tak si myslím, že šance, že se virus bude šířit masivněji klesá. Samozřejmě je k tomu potřeba přičíst všechny, kteří nemoc prodělali. V tomto směru jsem mírný optimista, i když je možné, že vše nebude optimální a je potřeba mít na vědomí, že v podzimním období pozitivní případy růst mohou. Ale věřím tomu, že nepůjde o nic masivního. Je důležité, aby lidé nekončili v nemocnicích. Jde o nějaké predikce, ale jak to bude vypadat ve skutečnosti, to zkrátka nikdo neví. Nesporné je, že po prázdninách se riziko šíření viru zvýší, je to spojeno s mobilitou lidí a jak říká třeba docent Rastislav Maďar, virus se chová jinak v letním období a období, kdy je chladněji, což může hrát roli a je důležité být pořád obezřetní," vysvětlil pro ŽIvotvČesku.cz Adam Vojtěch, že určité obavy z toho, že by mohlo dojít k návratu epidemie, existují.

Vojtěch původně mluvil o tom, že by chtěl pro testování ve školách v září využít metodu PCR, pro její použití ale není dostatečná kapacita laboratoří. Pokud by se některé školy rozhodly zajistit si testování metodou PCR samy, mohlo by se jim podle doporučení ministerstva školství v září za jeden PCR test proplatit zpětně 200 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.