Po přívalu sněhu bude Česko bičovat déšť. Meteoroložka popsala, jaké počasí bude vládnout do konce dubna

Počasí – ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Už ve druhé polovině března začalo jaro, počasí posledních dní tomu ale příliš nenapovídá. Výrazné ochlazení přineslo na mnoho míst České republiky sněžení a přestože v následujících dnech dojde k mírnému oteplení, příjemných dvacítek, které jsme si už pár dní mohli užívat, se do konce dubna už pravděpodobně nedočkáme. Oblačnosti bude stále ještě dost a po přívalu sněhu do Česka dorazí déšť. "U odpoledních teplot budeme za 12 až 13 stupňů Celsia rádi a spíš než sluneční brýle budeme pořád potřebovat deštníky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Počasí v posledních týdnech je jako na houpačce. Zatímco během jednoho týdne si lidé mohou užívat téměř letních teplot, během druhého musejí znovu vytahovat zimní bundy ze skříní. Česko překvapil sníh, kterého je v některých horských oblastech dost i na běžky. Přestože přijde mírné oteplení, oblačnosti moc neubude.

"Jediná dobrá zpráva je, že v ranních minimech by od neděle teploty neměly klesat pod bod mrazu, což je výhra pro zemědělce. U odpoledních teplot budeme za 12 až 13 stupňů Celsia rádi a spíš než sluneční brýle budeme pořád potřebovat deštníky. Oblačnosti je poměrně hodně a numerické modely do konce dubna dvacítky neudávají," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V předchozích letech byl aprílový měsíc příjemnější, před 9 lety byl dokonce letní. "Minulých 5 dubnů bylo teplotně výrazně nadprůměrných a na konci dubna 2012 už bylo 30 stupňů. Teď se po ránu bunda hodit ještě bude, na horách budou přechodně stále srážky sněhové. Od pondělí v Beskydech na Lysé hoře spadlo 84 mm srážek, což je dvojnásobek dubnového normálu a sněhová pokrývka tam vzrostla o 60 cm," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí.

Aprílový duben přinesl hodně proměnlivé počasí, kdy člověk nevěděl, jestli si má vzít trič...

K dalšímu výraznému ochlazení by už dojít nemělo, teploty ale ani závratně nestoupnou. Do konce tohoto měsíce si jara a sluníčka příliš neužijeme. "Apríl to prostě nevzdává. Pokud chceme být pozitivní, tak na vpád arktického vzduchu jako v tomto týdnu to už do konce dubna nevypadá, ale na žádné teplé jihozápadní proudění také ne," doplnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.