Po první dávce vakcíny jsem prožil velké bolesti. Stále nejsem v pořádku, říká Martin Zach. Popsal všechny obtíže

Muž roku Martin Zach
Muž roku Martin Zach
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2021

Na konci loňského roku si prošel zákeřným onemocněním covid-19, které připravilo o život v Česku přes 30 tisíc lidí. Řeč je o vítězi soutěže krásy z roku 2009, který až na začátku ledna mohl z izolace. Před 14 dny dostal první dávku vakcíny a nečekal, že s ním pořádně zacloumá. "Stále nejsem v pořádku, ale špatný byl druhý den po podání vakcíny a pak čtyři dny byl klid, pak to znovu začalo," popsal pro ŽivotvČesku.cz Martin Zach (35).

Martin se řadí do rizikové skupiny a tak se na očkování těšil. To ale netušil, že první dávka preparátu mu dá pořádně zabrat.

"Dostal jsem vakcínu a druhý den od podání vakcíny se mi udělalo zle, pak jsem asi čtyři dny byl v pořádku a pak znovu, prožil jsem docela velké bolesti. Celkově jsem pociťoval únavu, měl jsem chřipkový syndrom, malátnost, motala se mi hlava a cítil jsem bolest svalů. Bolelo mě i dost rameno. Stále nejsem úplně v pořádku. Ale podle všeho došlo k tomu, že jsem byl na soustředění před mistrovstvím Evropy pro handicapované a únava organismu si vybrala svou daň," popsal Martin Zach pro ŽivotvČesku.cz obtíže po první dávce vakcíny.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) lidé nejčastěji popisují reakce na vakcínu v podobě horečky, zimnice, únavy, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. V Česku se očkuje čtyřmi vakcínami, které jsou zároveň registrovány pro použití v EU, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Většina podaných dávek byla od Pfizer/BioNTech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.