Po stopách Toma Hankse: Takhle vypadají místa ve Vatikánu, která herec navštívil ve filmu Andělé a démoni

Vatikán
Vatikán
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2022

Vatikán je nejen nejmenším státem na světě a domovem jedním z nejslavnějších uměleckých památek, ale také místem, které si zamiloval herec Tom Hanks (66). Navštívil ho u příležitosti natáčení hned dvou filmů, konkrétně Šifra mistra Leonarda a také Andělé a démoni. Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala v jeho stopách a přináší exkluzivní foto, jak nyní vypadají místa, z jejichž návštěvy filmaři nebyli tamní církevní představitelé podle agentury Reuters zrovna nadšení.

Snímek Šifra mistra Leonarda na motivy stejnojmenné knihy měl premiéru v roce 2006. Jednalo se o další velký sukces Toma Hankse, který díky roli experta na náboženskou symboliku Roberta Langdona získal mnoho dalších fanoušků. Vatikánští představitelé mezi ně ovšem tou dobou rozhodně nepatřili, naopak byli silně proti vzkazu, který film světu vysílá.

Podle agentury Reuters byli katolíci naštvaní pro nepravdivé podání historických faktů, které mnozí po zhlédnutí snímku považovali za realitu. Ve filmu je zveřejněno pradávné tajemství, že Ježíš byl ženatý, měl děti a jeho potomci žijí dodnes.

Snímek Andělé a démoni, opět v hlavní roli s Tomem Hanksem a Vatikánem na pozadí, měl premiéru tři roky po Šifře mistra Leonarda. Opět se věnoval tematice náboženství, ilumináti v něm unesou čtyři papežské kandidáty a posléze vyhrožují, že Vatikán vyhodí do povětří.

"Věřím v Boha a konspirační teorie nejsou něco, čemu bych podlehl. Jakmile mi je někdo začne jakýmkoliv způsobem podbízet a ptát se mě na otázky, které by konverzaci k tomuto tématu stočily, přestávám poslouchat," řekl Tom Hanks, jak ho cituje deník The Ledger. Přestože ve Vatikánu kvůli natáčení strávil mnoho času, místní ho tam vzhledem k povaze filmů vidět nechtějí.

Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz se do Vatikánu vydal prozkoumat místa, po kterých se Tom Hanks spolu se štábem při natáčení procházel rovnou dvakrát v průběhu tří let. Z exkluzivních fotografií je patrné, že stát plný památek z pochopitelných důvodů neprochází velkými transformacemi.

V neděli přesně ve 12 hodin budou prostory zachycené na fotografiích zaplněné turisty, z nichž drtivou většinu budou tvořit věřící. Pokud papež totiž není na cestách, lze ho vidět na vlastní oči a zdarma, právě každou neděli. Tehdy totiž žehná davům na Náměstí sv. Petra.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.