Po tornádu vlna solidarity, ale také hyenismus. Podvodníci zneužili charitativní sbírku. Promluvil mluvčí

Následky tornáda na jižní Moravě
Následky tornáda na jižní Moravě
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2021

Jižní Morava se stala ve čtvrtek 24. června navečer místem, kde došlo k přírodní pohromě v Česku nevídaných rozměrů. Jihomoravskými obcemi se prohnalo tornádo, které zpustošilo především Hodonínsko a Břeclavsko. Krátce nato se vzedmula vlna solidarity a lidé přispívali nejen pomocí přímo v zasažených oblastech, ale také finančními dary prostřednictvím charitativních sbírek. Toho však využili také podvodníci a sbírka Diecézní charity Brno byla zneužita k podvodnému jednání a lákání peněz. "Včera večer to ještě nebylo ani oznámené," vyjádřil se mluvčí policie pro ŽivotvČesku.cz.

Přírodní katastrofa, kdy ničivé tornádo v podstatě srovnalo se zemí některé obce na jihu Moravy, ukázala, že existuje lidská solidarita a snaha pomoci těm, kteří to potřebují. Lidé vyjížděli do zasažených oblastí a pomáhali například s odklízením trosek, které po sobě v Česku neobvyklý meteorologický jev zanechal. Pomáhaly i charitativní sbírky, kdy například přes nadaci Via přispělo k nedělnímu dopoledni 124 928 lidí - vybralo se neuvěřitelných 146 554 310 korun.

"Tornádo na Moravě bylo opravdu silné – mezi stupněm F3 až F4 (tzv. Fujitovy stupnice, podle ČHMÚ jde o rychlost mezi 219 až 324 kilometry za hodinu, pozn. red.). Tornáda se v Česku občas vyskytnou, ale nikdy to nemělo tak strašné následky. Bohužel to zasáhlo do obydlených oblastí," uvedl zkušený lovec bouřek Jiří Kouřil pro ŽivotvČesku.cz.

Češi znovu prokázali, že se dokážou v případě nouze semknout a pomoci. Přesto se našli i tací, kteří na neštěstí chtějí vydělat. Podvodníci totiž využili grafiku dobročinné sbírky Diecézní charity Brno. Místo zaslání částky na účet sloužící na pomoc Moravě, tak mohou peníze doputovat do kapsy těch, kteří za hyenismem stojí. Jistotou, jak se nestát obětí podvodníků, je zasílat peníze na určený sbírkový účet, nikoli přes jakýkoli QR kód, který právě podvodníci používají. Finanční částka poté poputuje tam, kam skutečně má – na zmírnění škodlivých následků tornáda na zdraví, majetek a životní prostředí.

"Včera večer to ještě nebylo ani oznámené. Ověřujeme aktuální situaci," uvedl tiskový mluvčí policie Pavel Šváb pro ŽivotvČesku.cz s tím, že policie nemůže být z taktických důvodů konkrétnější.

Policii se nakonec během nedělního dopoledne podařilo dopadnout osobu podezřelou ze zveřejnění falešného QR kódu. Podle dostupných informací nebyly zneužity žádné finanční prostředky a podvod, který měl za cíl zneužít dobročinnost lidí, byl neúspěšný.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.