Po volbách bude 1000 nakažených denně. Dvě dávky na podzim nemusí stačit, má jasno biolog Jaroslav Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2021

Lidé nad 60 let a ti, od jejichž plného naočkování uplynulo už více než 6 měsíců, by se měli nechat co nejdříve přeočkovat. Je o tom přesvědčen biolog Jaroslav Flegr (63). "Jejich imunitní paměť šla už dolů. Mohou se nakazit a průběh nemoci nemusí být mírný," vysvětlil vědec pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku přesáhl denní počet nových případů koronaviru tisícovku, v úterý laboratoře odhalily 1108 nakažených. Je to nejvyšší nárůst od 18. května, tehdy testy potvrdily přes tisíc nakažených naposledy. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného mírně vzrostlo na 1,33 z předchozích 1,31.

Nadále se zvyšuje i tzv. incidenční číslo, tedy počet případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, které je pro stát podkladem pro zavádění protiepidemických opatření. K dnešku stouplo na 49 z předchozích 43 případů. V nemocnicích bylo v úterý 267 pacientů s covidem-19.

Pro evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra takový nárůst není překvapením. Již dříve hovořil o tom, že po volbách bude rozhodně přibývat více než tisícovka nakažených denně.

"Po volbách zjistíme, že máme ve skutečnosti hodně přes tisíc nakažených denně. Začnou se opět přijímat opatření, aby nemusel být lockdown. Podle mě se budou postupně zavádět některá měkká protiepidemická opatření, která by za současné proočkovanosti a promořenosti a za současných venkovních teplot mohla přinejmenším částečně zabrat. Tím myslím, že se například zase zintenzivní plošné preventivní testování, omezí se střetávání větších počtů osob," predikoval pro ŽivotvČesku.cz vývoj epidemie český vědec. "Moc bych si přál, aby se naši politici a úředníci nesnažili vymýšlet »českou cestu«, a místo toho kopírovali třeba systém opatření přijímaný v zemích Západní Evropy s podobným stupněm proočkovanosti," zároveň vyzval k tomu, aby si lidé důkladně hlídali, kdy podstoupili očkování. Lidé, kteří byli vakcinováni před šesti měsíci, už mají malou ochranu. Pozor by si měli dát hlavně lidé nad 60 let.

"Vyprchaly nejen protilátky, ale ubylo také paměťových plazmatických buněk. Imunitní paměť šla dolů i u mladších, ale u těch starších bude na nějakých 40 procentech. A to je opravdu málo. Tito lidé se už určitě mohou nakazit a průběh jejich nemoci už vůbec nemusí být mírný. Bude samozřejmě mírnější, než kdyby nebyli naočkovaní vůbec, ale někdy to nemusí stačit. Rozhodně je proto potřeba, doplnit si očkování třetí dávkou," vysvětlil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Očkování podle něj zabírá i na variantu delta, ačkoliv při vývoji vakcíny se počítalo, že očkovací látka bude použita proti původní variantě viru. "Očkování na variantu delta zabírá o něco méně než na původní variantu, pořád však poskytuje v prvních měsících po dokončeném očkování velmi solidní ochranu. Delta tak naštěstí není tou variantou, která by prolomila současné vakcíny. Musíme evoluci viru pozorně sledovat, byl by velký malér, kdyby přišla nějaká varianta, na níž dnešní vakcíny nepůsobí. Delta takovou variantou ale naštěstí není," dodal pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.