Po volbách bude vyšetřovací komise a doženeme k zodpovědnosti ty, kteří kradou, říká Janeček

Jiří Janeček
Jiří Janeček
Foto: Se svolením Jiřího Janečka

Bývalý pražský radní, majitel pivovaru a zakládající člen iniciativy Chcípl PES Jiří Janeček je přesvědčen, že hnutí nespokojených živnostníků se po podzimních volbách dostane do Sněmovny. Iniciativa Chcípl PES se pak chce podílet na vzniku parlamentní vyšetřovací komise a nechat prošetřit tendry a smlouvy, které současná vláda realizovala během nouzového stavu. "Věříme, že se do Sněmovny dostaneme a jakmile tam budeme, tak budeme chtít všechny ty lidi dohnat k zodpovědnosti," uvedl Jiří Janeček pro ŽivotvČesku.cz.

Zakladatel protivládní iniciativy Chcípl PES říká, že spolek má obrovskou podporu živnostníků a že dávno nejde pouze o nespokojené majitele hospod a barů. Věří, že hnutí se dostane do Sněmovny se ziskem minimálně 10 procent.

"My chceme volby samozřejmě vyhrát a věřím, že určitě získáme přes dvacet procent. Nová vláda nesmí být složená z úředníků, kteří jsou přisátí na státní rozpočet, ale z lidí, kteří tady 20 a více let budovali své živnosti. Dnes už to není protest o restauratérech a hostinských, ale o lidech, kteří teď prohrávají, protože jako střední třída jsou likvidováni," sdělil majitel pivovaru ve středočeských Jincích pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vnímá obavy, aby se volby opravdu uskutečnily ve stanovém termínu.

"Doufám, že volby se uskuteční a nebudou odložené na základě pandemického zákona. Doufám, že nedojde k porušení Ústavy České republiky. Samozřejmě je už dnes vidět, že čím déle budou u koryt, tím déle budou krást. Je vidět, jak probíhají v nouzovém stavu výběrová řízení. Nyní to potvrdili tím, že ve Sněmovně neprošel zákon o zveřejňování smluv. Je tu pandemie, nakupuje se bez výběrových řízení a Sněmovna o jeden hlas neschválí zveřejnění smluv o těchto nákupech. To bereme jako totálně amorální záležitost. Těch chyb, které se staly, je mnoho," řekl bojovně naladěný bývalý pražský zastupitel.

Jiří Janeček je také přesvědčený, že část státních úředníků se bojí trestního stíhání, proto bude s hnutím spolupracovat a vynášet dokumenty, které později dosvědčí, co se během nouzového stavu v Česku dělo.

Česká republika už více než rok bojuje s epidemií koronaviru, přičemž zejména po Vánocích ...

"Plno úředníků toho má už dost a posílají nám buď anonymně nebo i cíleně různé materiály, které chceme předložit v říjnu, až se zřídí vyšetřovací komise. Máme i výňatky ze zprávy, kterou vytvořil Nejvyšší kontrolní úřad. Věříme, že se do Sněmovny dostaneme a jakmile tam budeme, tak budeme chtít všechny ty lidi dohnat k zodpovědnosti podobně, jako to dnes dělá Nejvyšší kontrolní úřad. Je potřeba ty věci vyšetřit a případně přistoupit ke konfiskacím majetku. Těch podezření je spousta, materiálů od úředníků nám chodí hodně. Oni se ti úředníci už také bojí, protože nejlehčí je pak trestně stíhat úředníky, ti jsou první na řadě. Udělali jsme i určitou výzvu, aby úředníci nebyli součástí tohoto systému a nepálili si prsy za pány, protože to jinak odnesou za ně. Máme nějaké informace a máme nabito," dodal Jiří Janeček, který nepochybuje o tom, že po volbách se začne účtovat s těmi, kteří se v době boje s koronavirem provinili proti zákonům a obohatili.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.