Po volbách je potřeba dotáhnout státní rozpočet. Máme plán, jak schodek dostat k nule, říká Mikuláš Ferjenčík

Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Poslanec Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 7. 2021

Česká republika by měla v roce 2022 hospodařit se schodkem ve výši 390 miliard korun, což je o 110 miliard méně, než kolik předpokládá letošní rozpočet. Předběžný návrh příjmů a výdajů rozpočtových kapitol schválila vláda Andreje Babiše (66) na jednání v pondělí 7. června. Podle poslance za Piráty Mikuláše Ferjenčíka (34) mají Piráti v plánu, pokud by uspěli ve volbách, dostat ho k nule. "Je to možné udělat během čtyř let," řekl pro ŽivotvČesku.cz politik.

Prioritami rozpočtu jsou podle ministerstva financí úspory na provozu státu včetně propouštění úředníků, investice za 189 miliard korun, růst důchodů o 758 Kč měsíčně, zachování nižšího patnáctiprocentního zdanění zaměstnanců, zvýšení slevy na poplatníka o 3000 Kč, navýšení počtu pedagogů, policistů a vojáků nebo zmrazení platů státních zaměstnanců. O možném růstu platů učitelů bude jednat ministryně s ministrem školství Robertem Plagou během léta.

Podle Mikuláše Ferjenčíka v případě, že by Piráti ve volbách uspěli, se jednoznačně strana zasadí na prvním místě, aby byl rozpočet ustanoven. "Hlavní věc, která bude prioritou, je dotáhnout státní rozpočet na příští rok. To bude první věc, kterou je potřeba udělat po volbách. Je potřeba najít úspory v provozu a dát to dohromady tak, aby to dávalo smysl. Současný návrh vlády moc smysl nedává, navíc ani neodpovídá zákonům, které jsou schválené, ale nejsou do něj započítané," řekl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda strany s tím, že Piráti mají plán, jak se během následujících čtyř let dostat se schodkem na nulu.

"V tuto chvíli vyrovnat schodek moc možné není, ale možné je ho snížit. Piráti mají plán, jak během čtyř let se dostat k nule, pokud vše půjde dobře," dodal pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík.

Ekonomický expert Pirátů a exposlanec Mikuláš Ferjenčík (35) vnímá, jaké dopady má na lidi...

Proti letos schválenému rozpočtu má být podle ministerstva financí dosaženo lepšího výsledku nárůstem příjmů o 100 miliard korun, zejména díky zvýšení příjmů z daní o 57,5 miliardy korun. Dále jde o vyšší příjmy z EU a vyšší výběr pojistného a snížení výdajů zhruba o deset miliard korun. "Nastavené tempo konsolidace o 110 miliard za jediný rok je sice značné, ale díky robustnosti naší ekonomiky, rostoucím daňovým příjmům a dobře mířeným evropským penězům můžeme zároveň i nadále masivně podporovat růst hospodářství a životní úrovně v zemi,“ uvedla již dříve ministryně financí Alena Schillerová (57).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu