Po zeleném čtvrtku, bílá sobota. Česko se o víkendu ponoří do zimy, bude i sněžit

Počasí Česko – ilustrační snímek
Počasí Česko – ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Slunce a vysoké jarní teploty jsou zase minulostí. Českou republiku na Velikonoce ovládne počasí, které bude připomínat prosincové dny. "Na většině území čekáme smíšené srážky - tedy déšť se sněhem. V sobotu večer budou teploty padat pod bod mrazu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Velikonoce jsou obdobím, kdy lze čekat vysoké skoro až letní teploty, nebo také území Česka může zasypat sníh a foukat ostrý ledový vítr. Letos bohužel bude platit ta druhá varianta. Podle meteoroložky Dagmar Honsové bude možné vytáhnout zimní bundu, protože přijdou teploty, které navodí spíše vánoční atmosféru.

"Severní proudění přineslo v pátek výrazné ochlazení. Ještě ve čtvrtek jsme ale na většině území České republiky měli letní teploty, ve Strážnici na Hodonínsku bylo dokonce 26,5 stupně Celsia. V pátek budou teploty o 10 až 15 stupňů nižší, v maximech naměříme 9 až 13 stupňů Celsia. Během dne by mělo ubývat oblačnosti," řekla k výhledu na pátek pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí s tím, že v sobotu bude opravdu pořádná zima.

"V sobotu nás čeká počasí, že by psa nevyhnal, jak se říká. Od severu bude proudit studený vzduch, v maximech můžeme čekat 5 až 9 stupňů Celsia. Na většině území čekáme smíšené srážky - tedy déšť se sněhem. Od 400 metrů nad mořem pak očekáváme sněhové srážky, bude foukat čerstvý vítr s nárazy 55 kilometrů v hodině. V sobotu večer budou teploty padat pod bod mrazu, bude se vytvářet náledí," varovala nejen motoristy meteoroložka.

Počasí se příliš nevylepší ani v neděli. Koledovat se letos nesmí kvůli vládnímu nařízení, ale počasí stejně bude vybízet k tomu, aby lidé zůstali doma u dobré knihy či u televize.

Druhý dubnový víkend přinesl další ochutnávku jara, po které opět přijde znatelné ochlazen...

"V neděli po ránu čekáme 0 až mínus 4 stupně Celsia. Mráz bude na celém území České republiky. Odpolední teploty mezi 7 až 11 stupňů Celsia. V pondělí ráno bude 2 až mínus 2 stupně Celsia, bude jasno až polojasno, od západu přijde večer výrazná studená fronta a oblačnost. Vypadá to, že celý příští týden budeme potřebovat zimní oblečení," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.