Reklama:

Počasí na druhý prázdninový týden: Vysoké teploty, bouřky a tipy na ochranu zdraví

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2024

Druhý prázdninový týden přinese zátěžové počasí s vysokými teplotami, vysokou vlhkostí vzduchu a dusnými dny. Největší nebezpečí přichází ve středu a v pátek, kdy se očekávají silné bouřky. Tyto podmínky budou náročné zvláště pro starší generace, astmatiky, kardiaky, těhotné ženy a cukrovkáře. Je důležité snížit fyzickou zátěž a zvýšit příjem nealkoholických tekutin, upozornila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová a vypracovala tipy v rámci tématu: »Jak se chránit před vedry«.

Reklama:

Pondělí: Nejklidnější den týdne

Pondělí přinese nejpříjemnější počasí z celého pracovního týdne. Počasí bude ovlivňovat tlaková výše, což znamená skoro jasno až polojasno po rozpuštění ranních mlh. Ojediněle se mohou vyskytnout přeháňky nebo bouřky, hlavně na horách. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 23 až 27 °C.

Reklama:

Tip na den: Využijte příjemné počasí na procházku v přírodě nebo piknik v parku. Nezapomeňte se chránit před sluncem a mít dostatek tekutin.

Úterý: Letní den s jasnou oblohou

V úterý nás čeká jasno až polojasno, s ranními teplotami mezi 16 až 12 °C a denními teplotami stoupajícími na 27 až 31 °C.

Tip na den: Ideální den na návštěvu koupaliště nebo aquaparku. Plavání vás osvěží a pomůže udržet chlad v horkém počasí.

Středa: Přichází bouřky a extrémní teploty

Ve středu bude jasno až polojasno, ale během odpoledne se od západu zatáhne a místy se očekává déšť, přeháňky nebo bouřky, které mohou být ojediněle i silné. Ranní teploty budou mezi 19 až 15 °C, denní teploty dosáhnou na 29 až 33 °C, v Polabí až 35 °C.

Tip na den: Využijte ráno na venkovní aktivity a odpoledne se schovejte do klimatizovaného prostředí, například do kina nebo nákupního centra, kde se můžete ochladit.

Čtvrtek: Oblačno s přeháňkami a bouřkami

Ve čtvrtek bude převládat oblačno až zataženo s místními dešti, přeháňkami a bouřkami. Polojasno bude jen přechodně. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 19 až 15 °C a denní teploty mezi 28 až 32 °C.

Tip na den: Navštivte muzeum, galerii nebo jinou vnitřní kulturní atrakci. Je to skvělý způsob, jak se vzdělat a zároveň se vyhnout nepříznivému počasí.

Pátek: Další den s bouřkami

V pátek bude polojasno, ale během dne se obloha zatáhne a místy se objeví déšť, přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou mezi 19 až 15 °C, denní teploty se budou pohybovat mezi 27 až 31 °C, na jihovýchodě kolem 33 °C.

Tip na den: Využijte den na relaxaci doma s knihou nebo oblíbeným filmem. Pokud musíte ven, plánujte kratší venkovní aktivity v ranních hodinách.

Víkend: Zataženo s dešti a bouřkami

Sobota přinese polojasno, ale během dne se obloha zatáhne a místy se očekává déšť, přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou mezi 17 až 13 °C, denní teploty se budou pohybovat mezi 25 až 29 °C, na jihovýchodě kolem 33 °C.

Tip na den: Naplánujte si návštěvu wellness centra nebo sauny, kde se můžete uvolnit a odpočinout si.

V neděli bude situace podobná. Očekává se polojasno, během dne oblačno až zataženo a místy déšť, přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou mezi 17 až 13 °C a denní teploty mezi 23 až 27 °C.

Tip na den: Stravte čas s rodinou nebo přáteli při deskových hrách nebo vaření oblíbených pokrmů doma. Můžete také sledovat seriály nebo filmy, které jste dlouho chtěli vidět.

Tipy a doporučení pro zátěžové počasí

+ Hydratace: Pijte hodně vody a vyhněte se alkoholu a kofeinovým nápojům, které mohou dehydratovat.

+ Ochrana před sluncem: Používejte opalovací krém s vysokým faktorem ochrany, noste klobouk a sluneční brýle.

+ Omezení fyzické aktivity: Vyhněte se náročným fyzickým aktivitám během nejteplejší části dne, což je obvykle mezi 11:00 a 16:00.

+ Chlazení: Zůstaňte v klimatizovaných nebo dobře větraných prostorách. Pokud to není možné, dopřejte si chladné sprchy nebo koupele.

+ Pozor na zdraví: Starší lidé, astmatici, kardiaci, těhotné ženy a cukrovkáři by měli být obzvlášť opatrní a sledovat své zdraví.

Pečujte o své zdraví a bezpečnost během tohoto zátěžového týdne a využijte klidnějších dní k odpočinku a regeneraci.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: