Počasí na Silvestra a Nový rok: Náledí, mrznoucí mlhy a ledovka. Pozor by si měli dát hlavně řidiči a chodci

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 12. 2020

Česko sice nezažívá ladovskou zimu, ale rozhodně se potýká s nepředvídatelným počasím. Meteorologové vydali výstrahu, která se týká tvorby náledí, které je nebezpečím a komplikací především pro starší chodce a řidiče. "Očekáváme i mrznoucí mlhy, může se vytvářet námraza," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Prosincové počasí bohužel nepřipomíná typickou zimu, kterou lidé pamatují dlouhé roky zpátky. I když nenapadla pořádná sněhová nadílka, přece jenom se vyskytnou některé meteorologické jevy, které dokážou pořádně potrápit a způsobit nemalé komplikace.

"Nejhorší situace by měla být zítra ráno na Moravě a ve Slezsku, kde se bude vytvářet náledí. Ale pozor, na Českomoravské vrchovině očekáváme i mrznoucí mlhy, tam se může vytvářet i námraza. S náledím se budeme potýkat po celý prodloužený víkend od Nového roku nejméně do neděle," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z pražského Meteopressu.

"Ale nepůjde jen o náledí. O víkendu budou v noci teploty klesat od -2 do -6 °C. Od pátku pak očekáváme mrznoucí srážky, proto se bude vytvářet i ledovka," varuje meteoroložka před rizikem, které dokáže zkomplikovat život mimo jiné řidičům za volantem a především starším lidem, u kterých jsou pády jedním z nejčastějších důvodů úrazů a zlomenin.

Poslední den roku nebude ohledně počasí překvapující, protože pokud opomeneme rozdílné teploty, slunce bude svítit jako na jaře. "Silvestrovský den bude nádherně slunečný – jasno až polojasno. Pouze ojediněle zataženo nízkou inverzní oblačností, ze které může ojediněle vypadávat slabé sněžení. A odpolední maxima se budou pohybovat mezi -1 a 3 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.