Počasí na víkend: Přes ČR bude přecházet studená fronta, meteorologové očekávají silné bouřky, doprovázené nebezpečnými jevy

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2022

Během soboty se mohou místy tvořit silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy - krupobitím, přívalovým deštěm o intenzitě kolem 35 mm a nárazy větru o rychlosti 80 km/h. Ojediněle se mohou tvořit i supercely, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V sobotu přes území ČR bude přecházet další studená fronta. Místy se budou vyskytovat silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. Denní teploty se zastaví na 25 až 30 °C, na východě kolem 32 °C.

V neděli bude jasno až polojasno. Ranní teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 27 až 31 °C.

Co to znamená, když se řekne letní smog, který je právě hlášen z Moravskoslezského kraje?

Ozón se vyskytuje ve dvou vrstvách atmosféry. "V troposféře (10 %) – přízemní a škodlivý a ve stratosféře (90 %) – chrání nás před ultrafialovým zářením ze Slunce. Přízemní ozon vzniká společným působením slunečního záření, vysokých teplot, bezvětří nebo slabého větru a chemických látek - metanu, oxidu uhelnatého, oxidu dusíku a těkavých organických látek. Na jeho vznik mají velký význam meteorologické podmínky. Buďte ve střehu – netýká se pouze měst nebo nížin jako »zimní smog«, ale venkova i horských oblastí. Během odpoledních hodin, když jsou jeho koncentrace nejvyšší, bychom měli zůstat doma, protože ozón dráždí dýchací cesty a poškozuje plíce. Vedlejšími účinky jsou - kašel, pálení očí, bolest hlavy nebo nespavost (i když právě nespavost může souviset v těchto dnech i s vysokými teplotami)," uvedla pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.