Počasí povzbudilo klíšťata k nejvyšší aktivitě. Meteoroložka popsala, jakým místům by se lidé měli vyhýbat

Klíšťata - Ilustrační snímek
Klíšťata – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 7. 2021

Současné počasí přeje aktivitě klíšťat. Riziko, že se s nimi řada jedinců setká, je v posledních dnech mimořádně vysoké. Podle odborníků by lidé bez repelentu vůbec neměli do přírody vycházet. "Pomáhá tomu počasí, tedy vysoké teploty a vlhkost vzduchu," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Aktivita klíšťat je v posledních dnech po celé republice mimořádná. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který pravidelně sestavuje mapu aktivity klíšťat, doporučuje před pobytem v přírodě použít repelent, vhodně se obléknout, po pobytu v přírodě se prohlédnout, případně odstranit přisátá klíšťata. A také vyhnout se místům, kde je riziko se s nimi potkat.

"Jsme na vysokém stupni na celém území České republiky. Lidé by neměli chodit do vysoké trávy. Určitě ne bez repelentu. Aktivita se liší během dne, kdy je nejvyšší ráno a ve večerních hodinách, kdy je největší možné riziko. Pokud lidé chtějí na houby, tak optimální doba je před polednem," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že klíšťatům přeje počasí.

"Zejména vysoké teploty a vlhkost vzduchu," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V současné době je celá Česká republika zbarvená do červena, což znamená vysoký výskyt, a tedy mimořádné riziko. Odborníci mapu aktivity obnovují dvakrát týdně ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a ministerstvem zdravotnictví. Klíšťata jsou nebezpečná hlavně proto, že mohou přenášet vážné nemoci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.