Počasí se urve ze řetězu: Konzultantka varuje, co Česko čeká po víkendu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 1. 2022

Počasí v posledních dnech je velmi chladné a odpovídá lednovému charakteru. Teploty klesají i hluboko do minusových hodnot, k mrazu se ale už v noci z neděle na pondělí přidá silný vítr, který na horách přejde dokonce ve vichřici. "Během nedělního odpoledne bude zesilovat vítr. Pondělí bude větrné a na srážky relativně bohaté," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Zatímco ještě během Štědrého dne počasí vůbec nepřipomínalo zimu, už 25. prosince nasněžilo a od té doby se zimní počasí v Česku drží. Teploty mnohdy i přes den klesají k minusovým hodnotám a lyžaři si užívají sezónu. Nyní se ale k přeháňkám přidá i nebezpečný meteorologický jev ve formě silného větru, který na horách v pondělí přejde ve vichřici a budou se tak tvořit sněhové jazyky.

"Neděle odstartovala mrazem, na Šumavě na Rokytské slati teplota klesala až k -17,5 °C, přituhlo ale i v nižších polohách, v Prostějově bylo v 6 hodin -7,9 °C. A pozor! Během nedělního odpoledne bude zesilovat vítr. Už noc na pondělí bude větrná, foukat bude čerstvý západní vítr s nárazy o rychlosti kolem 55 km/h, na horách kolem 70 km/h a v pondělí na vrcholcích hor bude vítr v nárazech dosahovat rychlosti vichřice, tedy 110 km/h," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Začátek nového pracovního týdne se tak ponese ve větrném duchu, a co víc, ani přeháněk neubude. Nový sníh potěší především milovníky zimních sportů, vítr ale nebude podmínkám pro venkovní aktivity hrát zrovna do karet. "Pondělí bude větrné a na srážky relativně bohaté. Na horách napadne až 15 cm sněhu," popsala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz, co lze s prvním dnem nového týdne očekávat.

Vítr bude v pondělí skutečně velmi silný, na horách bude dosahovat síly vichřice a podle Dagmar Honsové může způsobovat i škody. Na silnicích tak bude potřeba dbát zvýšené opatrnosti a některé aktivity bude lepší ponechat na jiné dny, například procházky v lese by mohly být velmi nebezpečné.

"Nárazy větru se v pondělí budou v nižších polohách pohybovat mezi 55 až 70 km/h, na horách o rychlosti 90 až 110 km/h. Nejsilnější poryvy větru očekáváme kolem poledne, to i v nižších polohách mohou dosáhnout rychlosti kolem 90 km/h. To už je síla větru, která může způsobovat škody. Nechoďte do lesa, parků, na hřbitovy, hrozí lámání větví stromů, očekávají se problémy v dopravě. Na horách se budou tvořit sněhové jazyky. Vítr bude slábnout během pondělního večera," vysvětlila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz čemu se v pondělí vyvarovat.

Přestože už v pondělí večer vítr začne zeslabovat, neznamená to, že se v plné síle nevrátí. Už ve čtvrtek lze očekávat podobnou situaci jako v pondělí. Do té doby je třeba počítat i s přeháňkami, které budou v nižších polohách smíšené nebo jen dešťové.

"V pondělí bude přes naše území přecházet studená fronta od severu převládat bude zataženo až oblačno, zpočátku dne místy, postupně na většině území srážky, od cca 500 m sněhové, jinak déšť nebo déšť se sněhem. Dalším větrným dnem příštího týdne bude čtvrtek," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.