Počasí se změnilo, šíření covidu zrychlilo. Roman Prymula určil, kde se aktuálně nejčastěji lidé mohou setkat s nákazou

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2022

Šíření covidu-19 v Česku už druhý týden opět zrychluje. Za úterý bylo potvrzeno 1111 případů nákazy koronavirem, což bylo o 15 procent více než před týdnem. Mírně přibývá také hospitalizovaných a zemřelých. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu (58) s dotazem, kde se v současnosti lidé nejčastěji mohou nakazit. Z jeho odpovědi vyplynulo, že z logiky věci a parametrů, které jsou známé z uplynulých dvou let, tak jednoznačně v uzavřených prostorech, kde se minimálně větrá.

V České republice je nadále dominantní varinatou omikron. Portál ministerstva zdravotnictví uvádí, že k úterý bylo v nemocnicích 581 lidí s covidem-19, asi o tři procenta více než před týdnem. Za poslední týden zemřelo 35 lidí, kdežto v předešlém týdnu bylo úmrtí 34.

Přibližně do poloviny listopadu panovaly v ČR nadprůměrné teploty. Právě to, podle odborníků, se významně podepsalo včetně populační imunity na tom, že nový typ koronaviru nezpůsobil významnou vlnu v rámci pozitivních záchytů. Změna počasí tak může ovlivnit, že dojde k vyšší koncentraci osob v uzavřených prostorách, kde tak vzniká vyšší pravděpodobnost nákazy.

"Situace se zatím příliš nemění. S příchodem chladných dnů - a tedy poklesem teplot, dochází k nárůstu případů, ale počty zatím nejsou nějak významné. V současnosti se s nákazou, tedy z logiky věci, lidé mohou setkat v uzavřených prostorách, kde riziko kontaktu s ostatními jedinci narůstá. Hrozí tak riziko, že se můžeme nakazit variantami, které jsou poměrně rychlé," upřesnil epidemiolog Roman Prymula s tím, že očkovat posilující dávkou je v současnosti vhodné zejména pro jedince z rizikové skupiny.

Zatímco z celkového počtu nákaz od března 2020, kdy se v Česku covid-19 začal šířit, tvoří opakované nákazy méně než desetinu případů, v poslední době už jsou podíly reinfekcí vyšší. V posledních týdnech představovaly opakované infekce přibližně pětinu až čtvrtinu nově zaznamenaných případů. Například v minulém týdnu bylo nově potvrzeno asi 6500 případů nákazy, z čehož přes 1600 - tedy 25 procent - byly reinfekce.

S koncem listopadu končí platnost ustanovení pandemického zákona, která by vládě umožňovala zavádět omezení běžného života. Pandemický zákon byl přijat v únoru 2021 kvůli šíření covidu-19. Dál řídit epidemii a získávat data o testech nebo očkování umožňuje ministerstvu zdravotnictví podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) stávající legislativa, zejména zákon o ochraně veřejného zdraví, a nové vyhlášky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.