Počasí v novém týdnu ukáže svou temnou tvář, některým lidem bude demolovat psychiku. Promluvila Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2021

Třetí listopadový týden bude zkouškou psychické odolnosti pro některé citlivé jedince. Podle konzultantky počasí Dagmar Honsové se kvůli velké oblačnosti bude Česko zmítat v typické inverzní šedi. "Mnoho slunečního svitu si v příštím týdnu neužijeme. Nízkou oblačnost zpočátku týdne, bude střídat vysoká oblačnost a srážky," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz, v jaké podobě se nový týden představí.

Zatímco první dva meteorologicky podzimní měsíce září a říjen byly v Česku bohaté na sluneční svit – v září se průměrná délka slunečního svitu pohybovala na 175 hodinách, v říjnu na 170 hodinách, poslední listopadové dny jsou na sluneční paprsky chudé, a to kvůli převládajícímu inverznímu charakteru počasí, kdy v nižších polohách zůstává zataženo nízkou oblačností a mlhavo po celý den, uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka s tím, jaké dopady může charakter počasí mít na některé lidi.

"Týden ve znamení velké oblačnosti, může způsobit únavu celého organismu. Nejhůře snášíme tzv. inverzní charakter počasí, kdy je celý den zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Velkou oblačnost nejhůře snáší skupina labilních občanů, která může pociťovat psychické problémy, někdy se mohou vyskytnout i deprese," zdůraznila Dagmar Honsová rizika, která druhá polovina listopadu přinese.

Respektovaná konzultantka počasí nabídla variantu, jak se ubránit nepříznivému vlivu počasí. "Optimální je, pokud se délka denního svitu pohybuje kolem osmi hodin, to se tvoří v kůži dostatečné množství vitaminu D, který sice obsahují i některé druhy potravin, ale Slunce je jeho hlavním zdrojem. Dále také platí, že zátěž počasí na náš organismus snížíme dostatečným přísunem tekutin, vitamínů a fyzickou aktivitou. Na zhoršenou náladu vám například pomůže hodina strávená v tělocvičně nebo bazénu," doporučila Dagmar Honsová čtenářům portálu ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.