Počasí v otázkách a odpovědích: Co přinesou poslední dny stávajícího roku, upřesnila meteoroložka
Vánoční svátky klepou na dveře a zároveň se nezadržitelně blíží konec roku. Meteoroložka Dagmar Honsová se pro portál ŽivotvČesku.cz podělila o odpovědi na nejčastější otázky spojené s tímto obdobím a také se ohlédla za celým uplynulým rokem.
Zítra nás čeká Štědrý den. Lze počítat s tím, že bude bílý?
Na Štědrý den budou nejnižší teploty od roku 2010. Sníh bude v Čechách ležet od vyšších poloh, v nížinách se mohou zejména na počátku dne vyskytnout sněhové přeháňky nebo sněhový poprašek, ale sníh bude vzhledem k teplotám ve 2 metrech nad zemí odtávat. Večer bude docházet k ubývání oblačnosti. Odpolední teploty budou 0 až 5 °C.
Jaké budou podmínky na horách do konce roku?
Na vrcholcích hor je sněhu dost – Šumava hlásí i přes 80 centimetrů, Blatný vrch má 81 centimetrů, Krkonoše i přes 70 centimetrů – Labská bouda hlásí 76 centimetrů. Začátek vánočního týdne přinese na hory čerstvý sníh, na českých horách napadne dalších až 15 centimetrů. Ve druhé polovině týdne se očekává přechod k inverzi, takže na hory s opalovacím krémem – vládnout tam bude slunečné počasí a díky teplému jižnímu proudění budou teploty v 1000 metrech na horách postupně nad bodem mrazu. V noci ale bude mrznout, vzniknou tak ideální podmínky pro lyžování rodin s dětmi.
Jaké počasí bude na Silvestra?
Vypadá to, že inverzní charakter počasí vydrží i na Silvestra – na horách bude jasno, v nížinách místy zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Odpolední teploty vyšplhají na 0 až 5 °C, ranní minima budou při jasné obloze do -5 °C.
Jak byste zhodnotila počasí v Česku za celý rok 2024?
Tento rok byl opět bohatý na extrémy a podle předběžných výpočtů bude opět teplotně výrazně nadprůměrný. Zřejmě poprvé překonáme i průměrnou roční teplotní hranici 10 °C.
Co nejzajímavějšího se během letošního roku z hlediska počasí událo?
Dne 4. 1. se dostavily zimní bouřky, 17. a 21. ledna silná ledovka a 5. 2. vydatný déšť na horách, který dosáhl na povodňové stupně. Dne 16. 2. jsme si užili jaro uprostřed února, kdy bylo naměřeno 17,4 °C. Dále byl 1. 4. první letní den, na Velikonoce přivál prach ze Sahary, 7. 4. byl první tropický den a historicky nejdřívější datum tropického dne, 15. 4. dokonce vznikaly supercely. Období od 15. do 25. dubna bylo nejchladnější za 20 let – dostavily se noční mrazy a spáleny byly květy ovocných stromů. Následně 10. 5. bylo možné vidět výraznou polární záři, 18. 5. se Ústeckem prohnalo tornádo, 3. 6. byly extrémní srážky v místě Ropice u Třince, kde spadlo 141 milimetrů za 12 hodin. Z noci 29. na 30. června jsme prožili supertropickou noc – teploty ojediněle neklesly pod 25 °C. Dne 1. 8. byly srážkové úhrny 144 milimetrů na stanici Nová Huť, 14. 8. vystoupala nejvyšší teplota na 37,1 °C ve Strážnici, 13. až 15. 9. nás zasáhly ničivé povodně, 14. 9. za 24 hodin spadlo 385,6 milimetrů, překonán tak byl nejvyšší srážkový úhrn za 24 hodin, 10. 11. se v Šumperku vyskytlo průmyslové sněžení, 11. 11. byl místy nejchladnější svatý Martin.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.