Počasí v průběhu dubna přehledně: Čeká nás apríl se vším všudy, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2023

Co se týká dubnového počasí, rozhodně to nebude žádná nuda, jak uvedla pro ŽivotvČesku.cz známá meteoroložka Dagmar Honsová. V následujících týdnech tak Česko čeká poměrně široká škála teplot. Teplé bundy je tedy potřeba ještě neuklízet, zároveň se ale budou hodit i kraťasy.

Studené severní proudění se do Česka vrátí ještě na začátku dubna. Také oblačnosti a srážek bude i nadále zůstávat hodně, přechodně se mohou od středních poloh objevovat srážky sněhové a očekáváme také noční mrazy. Teploty půjdou nahoru bohužel až po Velikonocích, svátky tedy proběhnou ještě v chladnějším módu.

1. – 10. 4.

"Čeká nás převážně velká oblačnost – oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občasný déšť, zpočátku období od středních poloh srážky smíšené nebo sněhové, postupně sněžení pouze na vrcholcích hor," popsala konzultantka počasí první dubnový týden pro ŽivotvČesku.cz.

Polojasno přitom bude pouze přechodně. Ranní teploty se zpočátku období budou pohybovat kolem 2 až -5 °C, postupně 7 až 2 °C. Denní teploty zpočátku a koncem období nepřesáhnou 5 až 10 °C, postupně bude kolem 12 °C.

11. – 20. 4. 

Oblačno až zataženo, místy dešťové přeháňky nebo déšť. Tak by šel popsat druhý úsek dubna, který konečně přinese také vyšší denní teploty. Ve druhé polovině období přijde též částečné ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Ranní teploty se budou pohybovat kolem 7 až 1 °C. Denní teploty ale již mohou dosáhnout 12 až 17 °C. 

21. – 30. 4.

"V závěru dubna očekáváme oblačno až polojasno, místy občasné přeháňky nebo déšť. Ranní teploty se budou pohybovat kolem 8 až 2 °C. Denní teploty poté 15 až 21 °C," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Historicky nejteplejší duben byl v roce 1800 s průměrnou měsíční teplotou vzduchu 16,2 °C, na druhém místě byl duben 2018 s průměrnou teplotou 15,6 °C, v roce 2009 pak bylo 15,1 °C. Nejstudenější duben proběhl naopak v roce 1839 s průměrnou teplotou 4,8 °C a v roce 1817 bylo 4,9 °C. 

Nejvlhčí duben byl v roce 1927, tehdy napršelo v průměru 102 mm. Za pozornost stojí také duben 1997, to napršelo v průměru 180,3 mm srážek. Někteří přičítají dubnovým intenzivním srážkám i letní povodně na Moravě. Nejsušší duben byl v roce 1893, kdy v průměru spadly 2 mm.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.