Počasí, že by "psa nevyhnal", čeká Česko

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2023

Větrné a na srážky bohaté počasí bude Českou republiku provázet i nadále, a to v kombinaci se sněžením a čerstvým až silným větrem. "I nadále se od vyšších poloh budou tvořit sněhové jazyky a závěje. Po ránu se může tvořit náledí. Během tohoto týdne napadne na horách 50 až 80 centimetrů sněhu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V úterý bude oblačno až zataženo, na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Na horách opět sněžení trvalejší. Denní teploty 0 až 5 °C, pocitová teplota bude výrazně nižší.

Ve středu lze očekávat oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách déšť. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 2 až 6 °C, pocitová teplota bude výrazně nižší.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách déšť. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 1 až 5 °C, pocitová teplota bude výrazně nižší.

V pátek si počasí nachystá oblačno až zataženo, místy déšť nebo déšť se sněhem, na horách sněžení. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 1 až 5 °C, pocitová teplota bude výrazně nižší.

V sobotu lze očekávat oblačno až zataženo, místy déšť, na horách sněžení. Noční teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 2 až 7 °C, pocitová teplota bude výrazně nižší.

V neděli bude oblačno, místy přeháňky, na horách sněhové. Noční teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 3 až 7 °C.

"Termoregulační systém každého z nás se s vnější teplotou vyrovnává jinak úspěšně. Přesto lze vliv ostatních meteorologických prvků na vnímání teploty určitým způsobem vyjádřit prostřednictvím takzvané »pocitové teploty«. Tu dokáže výrazně snížit vítr. Odborně se tomu říká »wind chill«. Se zvyšující se rychlostí větru rostou i tepelné ztráty pokožky, takže vzduch nám připadá „pocitově“ chladnější. Příkladem může být nepříjemné prochladnutí při lyžování za –2 °C a silného větru a naopak skvělé lyžování při –10 °C. S efektem »wind-chill« se ale můžete setkat za horkých dnů na pláži u moře, kdy bríza (místní vítr vyrovnávající rozdíly teploty mezi mořem a pevninou) snižuje pocit účinku slunečních paprsků na organismus a člověk se velmi snadno spálí," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.