Počet lidí v obchodech vyskočil o 50 až 70 procent. K situaci se vyjádřil Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 4. 2021

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza (47) uvedl, že v sobotu přišlo do obchodů o 50 až 70 procent více zákazníků než v běžnou sobotu. "Já na nákupu byl a lidí tam bylo méně než obvykle. Zajímalo by mě, jak to tak rychle spočítali," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57).

Počet nakupujících v obchodech v sobotu údajně vzrostl o 50 až 70 procent lidí. Na Twitteru to uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něj za to může ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) a zákaz pátečního prodeje.

"Musím pogratulovat ministru promořování Blatnému. Páteční uzavření obchodů byl skutečně skvělý způsob, jak zbytečně zvýšit koncentraci lidí," napsal Tomáš Prouza.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly není zřejmé, o jaká data se Tomáš Prouza opírá.

"Já na nákupu byl a lidí tam bylo méně než obvykle. Zajímalo by mě, jak to tak rychle spočítali, když obchody jsou stále otevřené. Nevím, zda nechtějí napadat to, že v pátek bylo zavřeno. Já ta data nemám, ale byl jsem v obchodě a nevypadalo to na nějaký nárůst," popsal situaci pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Obchodníci se připravili na to, že o Velikonocích může být o nakupování větší zájem. Například posílili směny u pokladen i u pultového prodeje. Situaci také pojistili doplňováním potravin, aby byly prodejny po celý víkend přes vysoký nápor nakupujících dobře zásobené. Přesto s předstihem upozorňovali, že vzhledem k limitu 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka se může stát, že na některých místech se mohou vytvořit fronty.

Například Globus o aktuální naplněnosti svých hypermarketů informuje na webových stránkách a v mobilní aplikaci. Podle zjištění agentury ČTK byla v sobotu odpoledne obsazenost většinou kolem 40 až 50 procent. Například v Pardubicích byla naplněnost 60 procent, hypermarket v Praze-Zličíně byl obsazený z 57 procent.

Už tento týden nás čeká první státní svátek v novém roce 2022. Den obnovy samostatného čes...

Kvůli pandemii mohou momentálně fungovat jen vybrané prodejny jako potraviny, drogerie, optiky či květinářství. Dnes i v neděli mají otevřeno v běžné provozní době. Na Velikonoční pondělí zůstanou zavřené, v provozu budou moci být jen lékárny, čerpací stanice nebo obchody na letištích či nádražích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu