Počet nakažených je rekordní. Šéf ČLK Milan Kubek promluvil o tom, kde vidí největší nedostatky

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2022

Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii přesáhl 50.000. Oproti předchozí středě se zhruba zdvojnásobil na 54.685. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil prezident ČLK Milan Kubek současnou situaci, která ho nenechává zcela chladným, a naopak poukázal, kde vládní kabinet chybuje.

"Obtížně se to hodnotí, protože se teď řeší opravdu jen covid. V současnosti, pokud jde o zdravotnictví, tak je dobře, že se otevřelo očkování třetí dávkou pro všechny dospělé, to je důležitý předpoklad pro to, abychom měli co nejméně vážně nemocných v rámci omikronové vlny, která se na nás valí. My zdravotníci bychom ocenili, kdyby nás vláda podpořila v nějakých omezeních, kde by byly menší kontakty mezi lidmi. Ale vnímám realitu nějakého společenského konsenzu. Co je určitě špatně, že se nevymáhá dodržování platných opatření, to znamená, že lidé chodí do hospody, aniž by byli očkovaní. Neříkám, že všichni, ale je to určitě špatně. A v současnosti se připravujeme na vlnu omikron, která bude patrně vysoká," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, kde vidí největší nedostatky.

Rekord v nárůstu počtu nově nakažených padl už v pondělí, kdy bylo potvrzeno 30.380 případů, a znovu pak v úterý s nárůstem 39.634 případů.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) řekl v neděli České televizi, že epidemie covidu bude v tomto týdnu vrcholit. Očekával však ještě vyšší nárůst. "Když ve středu budeme kolem 80.000, tak bych byl velmi spokojený," uvedl tehdy.

Dále pak Milan Kubek upozornil na to, že v nemocnicích leží více lidí v souvislosti s covidem, než ukazují data z ministerstva zdravotnictví.

"Pokud jde o omikron, tak zkušenosti ze zemí, kde si tím vrcholem prošli, jako je Dánsko či teď tím prochází Francie, nejsou úplně přenositelné, protože my máme handicap nízké míry proočkovanosti. Uvidíme tedy, kolik lidé se dostane do nemocnic. Je třeba si uvědomit, že nemocnice nejsou prosté covidových pacientů, protože formálně jich je necelé dva tisíce, ale reálně jich je asi ještě o tisíc víc, protože po určité době vypadávají z covidových statistik, kdy jsou bráni jako covid negativní, ale stále v nemocnici leží a takových pacientů je až 30 procent," zdůraznil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Ve středu stoupl proti minulému týdnu také počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, a to o 12 procent na 1879. Těžce nemocných ale dál ubývalo, oproti předchozí středě jejich počet klesl zhruba o čtvrtinu na 201.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.