Počet nakažených se rapidně zvýšil, nejvíce za celý měsíc. Prymula před nárůstem varoval

Koronavirus je respirační vir.
Koronavirus je respirační vir.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2020

Celkem 111 nových případů nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus, přibylo v pondělí v Česku. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Poprvé v květnu také denní nárůst překročil sto případů. Epidemiolog Roman Prymula pro ŽvČ už několikrát uvedl, že se obává růstu počtu nakažených.

Za pondělí zatím přibyli do statistik dva vyléčení. Rozšířila se ale bilance v předchozích dnech. "S ohledem na fakt, že vykazování vyléčených osob má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování," uvedlo ministerstvo.

Počet vyléčených se zvýšil o 179 na 5641 lidí. Obětí je stále 297. V pondělí podle dosavadních údajů nikdo s nákazou COVID-19 nezemřel. Pokud by tento údaj vydržel, byl by to první den bez oběti od 15. dubna.

Prymula měl obavy

Epidemiolog Roman Prymula pro Život v Česku uvedl, že má obavy z nárůstu nakažených. Zejména kvůli tomu, že lidé přestali výrazně dodržovat opatření. "Mám mírné obavy, že čísla půjdou nahoru. V Českou jsou určitá ložiska nákazy, která jsme zaznamenali," uvedl s tím, že restrikce nevidí jako řešení a půjde spíše o lokální či cílená opatření.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. K pondělnímu ráno bylo hospitalizováno 166 lidí s COVIDEM-19, z toho 36 jich bylo v těžkém stavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.