Počet nakažených stoupá, případů varianty delta je přes 120. Rastislav Maďar uvedl, co povede ke zpřísnění opatření

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2021

Laboratoře odhalily během pátečního dne celkem 165 pozitivních případů nákazy koronavirem, což je zřejmý nárůst, kterého se obávají především odborníci z řad epidemiologů nebo virologů. Reprodukční číslo, které je ukazatelem rychlosti šíření epidemie, už stouplo na hodnotu 1,3. Státní zdravotní ústav (SZÚ) už navíc eviduje prostřednictvím sekvenování vzorků více než 120 případů nebezpečné varianty delta, tzv. indické mutace, která je významně nakažlivější. "Velmi infekční mutace i s případnou nižší smrtností může být nakonec větším problémem s větším počtem obětí, než mutace nesoucí vyšší smrtnost, která je méně infekční," řekl epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Týdny zpátky ukazoval vývoj epidemie koronaviru v Česku příznivý trend a počty nakažených osob se držely velmi nízko. Epidemická situace se ale začíná znovu zhoršovat, což ukazují nejen rostoucí čísla – ať už pozitivních případů nebo tzv. reprodukční číslo, které informuje o rychlosti šíření viru v populaci. Celkem 165 lidí s koronavirem se potvrdilo za pátek 2. července, v mezitýdenním srovnání je to asi o 30 případů více. Alarmující začíná být také reprodukční číslo, které se opět zvýšilo z 1,25 na 1,3.

Jako velký problém se začínají ukazovat varianty viru a přesto, že je na území České republiky dominantní varianta alfa (tzv. britská mutace), obavy vzbuzuje mezi odborníky především varianta delta. Sekvenování, která provádí specializované laboratoře, zatím potvrdila už přes 120 případů delty a je evidentní, že dochází k jejímu rychlému šíření ve společnosti.

"Není jisté, že delta varianta má nižší smrtnost. Ve Velké Británii naráží na značně proočkovanou populaci a nižší úmrtnost může být způsobena právě proočkovaností populace. Víme však s jistotou, že je o dost infekčnější jako varianta alfa (britská mutace, pozn. red.). Velmi infekční mutace i s případnou nižší smrtností může být nakonec větším problémem s větším počtem obětí, než mutace nesoucí vyšší smrtnost, která je méně infekční. Jestli bude šíření delta varianty vést ke zpřísnění opatření, ukáže dopad na nemocnice," vyjádřil se renomovaný epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.


Laboratoře za středu potvrdily 18.004 případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší ...

V současné době je pročkovanost populace zhruba 60 procent a zdravotníci podali už přes 8,35 milionu vakcín. Dokončené očkování má pak 3,37 milionu osob. V Česku se očkuje proti koronaviru čtyřmi očkovacími preparáty – od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech, Moderny, AstraZeneky a americké firmy Johnson & Johnson.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.