Počet případů covidu roste. Roman Prymula vyloučil lockdown a uvedl, v jaké věkové kategorii se onemocnění dominantně šíří

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 10. 2021

Denní počet potvrzených případů koronaviru v Česku přesáhl 900, laboratoře jich ve čtvrtek odhalily 917. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin, návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) je vlivem očkování situace ale jiná, než tomu bylo v minulém roce. "Nesmíme se ale tvářit, že se neděje vůbec nic," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví s tím, že k plošnému lockdownu by letos dojít nemělo.

Díky očkování a vysokému počtu lidí, kteří už nemoc prodělali, je ale nyní situace příznivější než při loňské podzimní vlně. Před rokem na konci září laboratoře potvrzovaly ze den téměř 3000 případů. V meziročním srovnání je situace lepší i v nemocnicích. V současné době je hospitalizovaných s covidem 219 lidí, z toho 35 je ve vážném stavu. Před rokem ležela v nemocnicích s covidem zhruba tisícovka lidí, ve vážném stavu jich byly dvě stovky.

"Lidé, kteří jsou v nějakém riziku, by na to měli myslet. K lockdownu by během podzimu dojít nemělo, ale kapacitně, pokud jde o nemocnice, to zátěž bude. Ale bude to výrazně nižší, než u předchozích dvou vln, odhaduji to, že to bude tak na pětině. Problém tady je, že se onemocnění šíří dominantně v kategorii neočkovaných středního věku a zátěž na kapacitu nemocnic bude logicky nižší, než když to je mezi seniory. U těch seniorů, kteří jsou rovněž v nemocnicích, je v tuto chvíli třetí dávka vakcíny nezbytná," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula k aktuální situaci ohledně covidu-19.

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy stouplo na 1,24 z předchozích 1,15. Vyšší bylo naposledy 11. září. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování epidemie se drží od konce srpna. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.