Počkám na pátek, až bude opravdu vláda jmenována, říká Marian Jurečka a vyjádřil se k jednání mezi Fialou a Zemanem

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2021

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (40) je přesvědčen, že při jednání mezi premiérem Petrem Fialou (57) a prezidentem Milošem Zemanem (77) nedošlo k žádným politickým handlům. "Počkám si na pátek, až bude vláda jmenovaná, teprve pak si budu moci říct, že je splněno," sdělil budoucí ministr práce a sociálních věcí pro ŽivotvČesku.cz ohledně pondělní schůzky, která zamíchala politickými kartami.

Prezident Miloš Zeman se velmi tvrdě vyjadřoval o Janu Lipavském, který byl nominován na post ministra zahraničních věcí. Když hovořil o jeho nekompetentnosti, tak se skutečně zdálo, že přes tohoto problematického kandidáta »nepojede vlak« a Miloš Zeman takovou vládu jako celek nejmenuje. Po intenzivním napínání ale přišel nečekaný obrat a prezident po jednání s Petrem Fialou oznámil, že vládu v pátek jmenuje. Čím si takový názorový obrat u prezidenta vysvětlujete?

Myslím si, že je to výsledek všech jednání v posledních dnech. Spor, který by vyústil v kompetenční žalobu, by byl prohrou pro všechny a hlavně pro Českou republiku. Ten spor a žaloba by se táhly několik měsíců, lze říci, že nakonec zvítězila racionální úvaha. Přestože pan prezident výhrady má, tak se rozhodl vládu jmenovat jako celek a nevyčerpávat se sporem s nastupující vládou, která má jak předsedkyni Sněmovny tak i předsedu Senátu. Ten spor by k ničemu pozitivnímu nevedl.

Myslíte si, že Miloš Zeman se nakonec zalekl toho, že by kompetenční žalobu mohl prohrát? Nebo že se obával toho, aby spor s Petrem Fialou nebyl třeba v zahraničí interpretován jako hradní ostuda?

Nejsem schopen hodnotit, zda v tom rozhodnutí hrál roli nějaký kalkul, zaleknutí či obava z prohry či obava, že po rozhodnutí Ústavního soudu by musel pan prezident návrhu vyhovět. Toto hodnotit nechci. My jsme byli rozhodnutí za návrhem pevně stát a do sporu jít, jinou možnost jsme neměli. Podle mě mohl nakonec převážit i pohled, že tato země opravdu potřebuje řešit zásadní a palčivé problémy, jako je covid, energetická krize či nastupující předsednictví v Evropské unii. Prezident v těchto diplomatických věcech má své místo a svou roli a je dobré, když před takovou klíčovou věcí, jako je předsednictví Evropské unii je hlava státu v souladu s vládou.

To, že Miloš Zeman na poslední chvíli změnil názor a chystá se jmenovat vládu i s Janem Lipavským, vybízí ke spekulacím, co mu za to Petr Fiala slíbil. Určitě i vy jste slyšel úvahy, že premiér a prezident udělali politický handl, jehož obsah bude veřejnost znát třeba až v budoucnu...

Takové úvahy musím kategoricky odmítnout. Byl jsem informován panem premiérem poměrně podrobně o těch debatách, které se během jednání vedly. K ničemu takovému nedošlo, nebyl tady žádný příslib, rozhodnutí je skutečně svobodné.

Jmenování nové vlády má proběhnout v pátek. Nemáte trošku mrazení v zádech, že z nějakého důvodu ke jmenování kabinetu Petra Fialy nedojde a prezident rozehraje další hru?

Samozřejmě, že dokud to není černé na bílém, tak ta jistota stoprocentně není. Já si opravdu počkám na pátek, až bude vláda jmenovaná, teprve pak si budu moci říct, že je splněno. Ale upřímně řečeno už nepředpokládám, že by pan prezident názor změnil, to už by bylo opravdu velice složité vysvětlit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.