Počty nakažených covidem půjdou určitě nahoru, říká šéf statistiků Ladislav Dušek. Prozradil, kdo z Čechů nejčastěji končí na jednotkách intenzivní péče

Ladislav Dušek
Ladislav Dušek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2022

Šíření koronaviru v Česku zrychluje devátý den v řadě. V úterý přibylo stejně jako předchozí den víc než 3000 nových případů covidu. Laboratoře odhalily 3027 pozitivních testů, to je o zhruba pětinu víc než před týdnem. Dalších 1474 lidí se nakazilo opakovaně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška s dotazem, jaká je predikce pro zejména podzimní období. Šéf statistiků zároveň uvedl, kdo z Čechů nejčastěji končí ve vážném stavu v souvislosti s covidovým onemocněním na jednotce intenzivní péče.

V nemocnicích leží s prokázanou nákazou téměř 800 pacientů, v mezitýdenním srovnání počet hospitalizovaných stoupl o 14. Počet pacientů ve vážném stavu se v poslední době příliš nemění a pohybuje se kolem 30. 

Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou od minulého pondělí. Každý všední den uplynulého týdne přibylo více než 2000 nakažených, šíření nákazy pokračovalo i o víkendu. Toto pondělí přibylo poprvé od začátku srpna víc než 3000 pozitivně testovaných, v úterý byla tato hranice překonána znovu.

"Vývoj v nejbližších týdnech je těžké určit přesně, ale počty nakažených půjdou určitě nahoru. Od minulého týdne počet nákaz stoupá, ale roste i počet indikovaných testů, tedy těch, na které vypíše žádanku lékař poté, co k němu přijde pacient se symptomy. Tím roste i počet zachycených nákaz. Naštěstí se aktuální situace nepropisuje nijak dramaticky do nemocnic, denně je hospitalizováno okolo stovky nových pacientů. K pondělnímu datu bylo na jednotkách intenzivní péče 51 pacientů. V drtivé většině se jedná o seniory s přidruženými komplikacemi a ve špatném zdravotním stavu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

V poslední době rostou i počty testovaných na koronavirus. Za uplynulý den laboratoře zpracovaly 11.600 antigenních i PCR testů, což bylo dohromady o zhruba 2500 víc než předchozí úterý. V nejpočetnější kategorii testů - diagnostické, v níž jsou testováni lidé s příznaky nemoci, se pozitivita v průměru za posledních sedm dní pohybuje kolem 30 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, je průměrná týdenní pozitivita asi 18 procent. U preventivních a plošných testů je podíl prokázaných nákaz pod osmi procenty. Na testy podle odborníků nicméně chodí jen zlomek reálně nakažených. Buď příznaky nemají, nebo se s mírným průběhem vyléčí doma bez návštěvy lékaře. Covid má tedy násobně víc lidí, než uvádějí statistiky.

Stát zatím nechystá kvůli šíření koronaviru jiná doporučení, než je používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Podle zástupců ministerstva zdravotnictví je situace klidná a počet lidí s covidem v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče je stabilní. Výraznější zhoršení epidemiologické situace může nastat s příchodem chladnějšího počasí, tedy v říjnu a listopadu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.