Počty nakažených rostou. Roman Prymula vysvětlil, které číslo ohledně aktuálního dění s covidem vypovídá o tom, jak je situace vážná

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 17. 7. 2022

V sobotu přibylo v Česku 581 nově potvrzených případů nákaz koronavirem, což byl zhruba o pětinu vyšší nárůst než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 stoupl oproti předchozí sobotě o tři pětiny na 418. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty množství nakažených rostou od přelomu května a června, kdy se ještě pohybovaly nejvýše kolem dvou až tří stovek. Počet hospitalizovaných roste zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích s covidem-19 kolem 100 lidí. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně současného vývoje koronaviru promluvil odbornou veřejností respektovaný epidemiolog Roman Prymula (58).

"Zatím je nárůst patrný, ovšem není dramatický, že bychom viděli exponenciální čísla. Na druhou stranu to může být výrazně zkresleno velmi nízkým počtem testů. To znamená, že nejlépe v tuto chvíli číslo, které vypovídá o tom, co se aktuálně děje, je počet hospitalizací, kde určitý nárůst za poslední tři týdny vidíme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Ačkoli v uplynulém týdnu stoupl celkový počet hospitalizovaných, nemocných ve vážném stavu oproti předchozí sobotě ubylo. Lidí v nemocnicích s covidem-19 v těžkém stavu bylo tento týden v sobotu 12, zatímco před týdnem 18. Množství úmrtí lidí s covidem-19 v uplynulém týdnu bylo podobné jako v předchozím. Za posledních sedm dní bylo zaznamenáno 14 zemřelých a v předešlém týdnu bylo úmrtí 15.

Ve většině regionů v Česku stouplo k dnešku oproti sobotě tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. V celé zemi vzrostlo k dnešku ze sobotních 100 na 101. Nejvyšší je nadále v Praze se 189 případy za týden na 100.000 obyvatel a nejnižší v Olomouckém kraji se 64 případy.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 3,95 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je téměř 274.000 a za samotnou sobotu 183. Od začátku epidemie zemřelo 40.352 lidí s covidem-19. Plně naočkováno bylo proti této nemoci v Česku zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,25 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny.

"Nárůst tady určitě bude, ale odhadnout, jak se situace bude vyvíjet, je poměrně složité. Záležet bude hlavně na tom, jestli tady budou další varianty či subvarianty, které se mohou uplatnit. To znamená, pokud by tady byla varianta BA.2.75, tak teoreticky tady může dojít k dalšímu nárůstu, ale dramatické nárůsty zatím v ČR nejsou, nebo nejsou tak vysoké, jak by se z křivky dalo očekávat," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek médiím řekl, že kvůli většímu šíření covidu-19 doporučuje používání ochrany nosu a úst v hromadné dopravě. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle ministra doporučuje nošení roušek také ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Za nárůstem počtu nákaz z poslední doby jsou podle informací Státního zdravotního ústavu ze začátku července nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve čtvrtek řekl Radiožurnálu a ČRo Plus, že se letní vlna covidu-19 blíží ke kulminaci. Uvedl tehdy, že ji čeká za týden či deset dní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.