Počty výjezdů přesahují rekordy: Záchranáři řeší enormní množství případů s covidem. Prosí o pomoc

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 6. 1. 2021

Jihomoravským záchranářům v posledních dnech rekordně přibylo výjezdů. V pondělí jeli ke 350 případům, což je nejvíce v historii. Důvodem je nárůst počtu případů covidu-19 nebo zhoršení stavu pacientů s touto diagnózou, informovala dnes Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje v tiskové zprávě.

"Zavedli jsme ihned opatření, která považujeme za nezbytná. Přidali jsme pro území města Brna jednu záchranářskou posádku, operační středisko je posíleno o lékaře v denní směně, který bude také připraven v případě nutnosti vyjet k pacientovi. Chceme požádat občany, kteří k nám volají, aby byli trpěliví. V některých méně naléhavých případech se může stát, že budou na posádku čekat o něco déle, než je obvyklé," uvedla ředitelka ZZS Hana Albrechtová.

Záchranáři se podle ní podobně jako nemocnice v posledních týdnech pohybují na hranicích svých možností, požádala proto pacienty o shovívavost. Obvykle se počet výjezdů záchranářů pohybuje okolo 250 za 24 hodin.

"Už dispečeři na tísňové lince od volajících zjišťují, zda má pacient příznaky covidu, je pozitivně testován nebo v karanténě. Posádky se chrání na každý výjezd, ale podle těchto informací pak volí konkrétní stupeň ochrany," doplnila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.
Případů covidu-19 v kraji rychle přibývá, v úterý jich podle informací Krajské hygienické stanice přibylo 1813, což je druhé nejvyšší číslo od začátku pandemie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.