Pod Petrem Arenbergerem se hýbe židle. Ministerstvo financí doporučilo obrátit se na finanční správu
Ministerstvo zdravotnictví je třaskavý resort a židle se rozhoupala také pod ministrem Petrem Arenbergerem (62). Premiér Andrej Babiš (66) žádá, aby ministr vysvětlil své majetkové poměry. Podle prezidenta Miloše Zemana (76) není normální, aby někdo vlastnil více než 60 nemovitostí. Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz ministerstvo financí odpovědělo, že prověřování majetkových poměrů ministra je věcí finanční správy. "Správce daně je oprávněn zahájit daňovou kontrolu v rámci tříleté lhůty pro vyměření daně, přičemž zjistí-li, že daňový subjekt pochybil, pak správce daně provede kroky k doměření daně," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová. V zákulisí se objevila první jména, která by mohla Arenbergera v čele resortu nahradit.
Premiér Andrej Babiš se nejdříve k problémům Petra Arenbergera vyjádřil tak, že ministr pochybil, ale svou chybu napravil. V posledních dnech ale předseda vlády reaguje na tlak veřejnosti, navíc z Hradu dostal signál, že Miloš Zeman by odvolání ministra zdravotnictví posvětil. "Představa, že vlastním asi 60 nebo 70 nemovitostí, překračuje můj rozum. Vlastním jednu – malý kousek tvrze na Vysočině a dovedu si představit, že někdo vlastní dvě nebo tři nemovitosti," sdělil Miloš Zeman pro rádio Frekvence 1.
"Co se týče politické roviny, tak těch nesrovnalostí a konfliktů zájmů je u pana Arenbergera tolik, že se to neslučuje s výkonem funkce člena vlády. To platí pro civilizovanou zemi a civilizovanou vládu, v Babišově vládě je to jinak. Takový konflikt zájmů, jako má sám premiér, nemá vůbec nikdo v celém světě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz opoziční politik Miroslav Kalousek, který upozornil, že byly doby, kdy ministři z vlády odcházeli za menší prohřešky.
Ministr Petr Arenberger v majetkovém přiznání za rok 2019 nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. Novináři ze serveru Seznam Zprávy upozornili, že ministr vlastní obrovský majetek, na který »zapomněl«. Petr Arenberger původně odevzdal majetkové přiznání, které mělo jen tři strany. Jako ředitel vinohradské nemocnice tehdy nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. "Mně to dělalo právní oddělení naší nemocnice a mám dojem, že oni to ještě dělají službou, tak to samozřejmě můžu nechat zkontrolovat. Ale asi není důvod neuvést něco, co není v katastru nemovitostí," hájil se na tiskové konferenci ministr.
V novém přiznání, které má 16 stran, již uvedl, že vlastní 65 nemovitostí a přiznává také vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun. Z toho 28 milionů korun ministr ohlásil jako příjem ze své živnosti, 1,5 milionu z pronájmu a 400.000 korun za členství v Radě Českého rozhlasu.
Andrej Babiš chce také audit ve vinohradské nemocnici, kterou Arenberger řídil. Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Arenberger objekt pronajímal nemocnici, které dělal ředitele.
Redakce ŽivotvČesku.cz žádala po ministrovi vyjádření k finančním nesrovnalostem, Petr Arenberger odmítl reagovat. Mluvčí ministerstva financí Anna Vasko pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že s dotazy na majetkové přiznání se má redakce obrátit na finanční správu.
"Finanční správa se zabývá všemi podněty, které obdrží, případně o kterých se dozví. Správce daně nemůže o zjištěných daňových skutečnostech poskytovat informace. Je vázán mlčenlivostí, která je ukotvená v zákoně č. 280/2009 Sb., známého jako daňový řád. Správce daně je oprávněn zahájit daňovou kontrolu v rámci tříleté lhůty pro vyměření daně, přičemž zjistí-li, že daňový subjekt pochybil, pak správce daně provede kroky k doměření daně. Za určitých okolností může být dle zákona základní tříletá lhůta prodlužována, ale vyměřit či doměřit daň lze v zásadě nejpozději do deseti let od konce zdaňovacího období, v němž vznikla (původní) povinnost podat daňové přiznání," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová. Za pochybení hrozí ministrovi také pokuta v řádech desetitisíců.
Případ Petra Arenbergera nekomentovala ani policie. "Policie ČR se standardně nevyjadřuje ke konkrétním osobám ve vztahu s jakýmkoliv vyšetřováním/prověřováním a tento případ nebude výjimkou. Platná legislativa v takovýchto případech neumožňuje informovat o průběhu řízení a samotné potvrzení či vyvrácení skutečnosti, že nějaké řízení probíhá, může být považováno za sdělení odporující předpisům," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Podle zákulisních informací už premiér Andrej Babiš hledá za Petra Arenbergera náhradu. Web Seznam Zprávy uvedl, že novým ministrem zdravotnictví by se po Arenbergerovi mohla stát dosavadní náměstkyně ministerstva Martina Vašáková nebo její kolega Vlastimil Vajdák. Oba se zatím k možnému nástupu do čela ministerstva nevyjádřili.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.