Podívej se mi do očí. Umělecký maskér popsal, jak se u postavy mafiána Alexeje tvořilo slepé oko

Bořek Slezáček v roli mafiána Alexeje
Bořek Slezáček v roli mafiána Alexeje
Foto: Se svolením ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2022

Do nepřehledných vztahů pražského podsvětí přicházejí noví lidé, kteří si chtějí urvat kus města pro sebe. Číňané si vyřizují spory mačetou, Albánci a Arméni po sobě střílí kvůli malicherným hádkám, čeští kriminálníci si posílají poštou výbušná zařízení. To je shrnutí odvysílaných tří epizod minisérie Devadesátky, která se těší rekordní divácké přízni. Poslední díl, ve kterém se v roli ruskojazyčného mafiána Alexeje představil Bořek Slezáček (45), vidělo 1,98 mil. diváků v kategorii 15+, což byl zároveň nejlepší výsledek celého dne.

Na charismatickém herci se ve třetí epizodě pořádně »vyřádil« umělecký maskér Martin Větrovec, který mu dal podobu, kdy diváka upoutal účes takzvaně »podle hrnce«, ale zejména slepé oko, které zakrývaly tmavé brýle.

"U postavy Alexeje, kterou hraje Bořek Slezáček, bylo nutné ztvárnit, že má jedno oko slepé. Objednala se proto čočka, která slepé oko imituje. Nad oko a pod oko se ještě umístila předem vymodelovaná jizva. Zranění představuje říznutí, ale není blíže specifikované, jak o oko přišel. Spíše jde o další prvek dotvářející Alexejovu image, stejně jako třeba typické gangsterské brýle. Při jednom z dialogů s vyšetřovatelem navíc Alexej přímo řekne repliku: "Podívej se mi do očí," při níž si brýle sundá, jizvu odhalí a využívá tak zranění k přímé konfrontaci," uvedl ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz Větrovec, když popisoval, jak se postupovalo, aby image mafiána byla dokonalá.

Pokud jde o sledovanost předchozích dílů, tak první epizodu minisérie nazvanou Poprava bodyguarda sledovalo 1 883 000 diváků starších 15 let, druhá epizoda s názvem Král diskoték si sáhla pro ještě lepší čísla. Ve stejném segmentu ji sledovalo 2 064 000 diváků. A třetí epizoda se udržela na stejné hranici, což dokazuje, že minisérie Devadesátky se řadí ke špičce současné televizní tvorby.

Už dříve se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil investigativní novinář Josef Klíma, který odvysílané díly minisérie zhodnotil. "Po stránce zachycení atmosféry to je výborné. Po stránce kriminalistické je to dobré, ale po stránce dramaturgické je tam moc postav, a to jak zločinců, tak detektivů. Což by tak nevadilo, kdyby byli různě akcentovaní, někteří v popředí, další víc jako »přihrávači«. A jak jsem se v tom novinářsky pohyboval, tak se v tom vyznám. Ale nejsem si jistý, zda běžný divák, obzvlášť mladý, zda se v tom dokáže vyznat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz investigativní novinář, který poměrně velkou část svého pracovního života pátral po zákulisí kauz, o nichž seriál vypráví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.