Reklama:

Podle časopisu Nature řeší částečně vláda opatření, přiznal Havlíček. To je snad vtip, zhrozil se Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Se svolením Andora Šándora
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2020

Veřejnost dlouho zajímalo, o jaká data a modely se opírá vláda, když v České republice zavádí restrikce, které mají pomoci v boji s koronavirem. Padaly například otázky, proč jsou otevřené restaurace podle vlády nebezpečnější než velké supermarkety. Ministr Karel Havlíček (51) v úterý uvedl, že vláda mimo jiné vychází ze studií, které vyšly v odborném magazínu Nature. To je oznámení, které zaskočilo řadu lidí, ale i bezpečnostního experta Andora Šándora (63). "Aby časopis Nature byl substitucí našeho nevydařeného trasování, to je opravdu velmi komické," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Odborník přes bezpečnost, který bedlivě sleduje často nejisté kroky vlády, pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že není možné zemi řídit podle britského časopisu.

Reklama:

Karel Havlíček, který šéfuje dopravě i průmyslu a obchodu, v úterý přiznal, že vláda při schvalování restrikcí a proticovidových opatření vychází částečně ze studií britského časopisu Nature. Havlíček byl hostem pořadu Rozstřel na webu idnes.cz a vysvětloval, proč stát v pátek znovu přistoupí k uzavření restaurací.

"Máme zde studii prestižního magazínu Nature. Ta jasně ukazuje, že nejnebezpečnější obory, kde se epidemie šíří nejvíce, jsou suverénně restaurace, následují fitness centra, pak jsou to kavárny, hotely, kostely, což není v Česku tak rizikové jako v zahraničí. A pak je velká skupina obchodů, které jsou relativně méně toxické.“ uvedl pro portál Karel Havlíček

"Dobře jsou na tom naopak autosalóny, lékárny a kupodivu také obchodní centra, která jsou na tom daleko lépe než menší obchody nebo restaurace. Těch studií je samozřejmě mnohem více, ale je to jeden z pramenů, podle kterých se řídíme,“ doplnil vicepremiér Karel Havlíček.

Slova vicepremiéra zaskočila bezpečnostního experta Andora Šándora. Ten si dlouhodobě myslí, že vláda chaoticky a nedostatečně komunikuje s veřejností, když neumí pořádně vysvětlit nová nařízení.

"My si zasloužíme tvrdá data. A vláda by nám měla jasně říct, kde skutečně dochází k největší nákaze. Je to skutečně při sezení v restauraci? Nebo je to tam, kde to vláda nereguluje vůbec - tedy v zaměstnání? Téměř nikdo není na home officech, ale že by vláda na home office tlačila, to vidět není. Vždycky narychlo skočíme po restauracích, hotelech a službách. To mi přijde jako hledání zástupného viníka," uvedl pro ŽivotvČesku.cz před několika dny bezpečností expert. Šándor vidí riziko v tom, že vláda ztrácí důvěru svých občanů a počet revoltujících jedinců může narůstat.

Slova o tom, že vláda vychází z magazínu Nature, považuje Šándor za špatný humor, který v jeho očích umocňuje skutečnost, že vláda neví, co v kritické situaci dělá. "To je snad vtip... Je potřebné říct, že kreativita pana ministra Havlíčka, kromě toho že pregnantně zvládá dvě ministerstva, je neuvěřitelná. Navíc ukazuje, že má i smysl pro humor. Bohužel ten humor je dosti černý, protože ovlivňuje lidi v naší zemi. Myslím si, že u nás bychom se měli opírat zejména o vlastní studie, které jsme si vytvořili na základě našeho kvalitního trasování rizikových kontaktů. Aby časopis Nature byl substitucí našeho nevydařeného trasování, to je opravdu velmi komické," nevěřícně kroutil pokyvoval hlavou Šándor v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert je dále přesvědčen, že koronavirová epidemie má svá specifika, která se stát od státu liší. Je možné studie britského magazínu aplikovat na českou kotlinu? Šándor to považuje za nebezpečnou zkratku.

"Měli bychom se opírat o naše data. Nejsem odborník, ale mám pocit, že onemocnění se v každé zemi chová trošku jinak, že nemá všude stejný průběh. Takže se domnívám, že tohle je velmi nezodpovědné, pokud to ministr Havlíček tvrdí. Na druhou stranu jsme mohli ušetřit řadu různých týmů a odborníků, kdyby si každý ministr předplatil výtisk časopisu Nature. Kdybychom lidem do schránek místo roušek posílali výtisk magazínu Nature, mohli jsme na tom být možná lépe a obyvatelstvo mohlo být lepe připraveno na epidemii. Je to skutečně smutné a chci věřit, že jde o nepochopení otázky, kterou pan ministr Havlíček dostal," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: