Podle Romana Prymuly se vakcína Sputnik V zpolitizovala. Dění kolem ní už je zcela iracionální, říká

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (42) do Moskvy v pondělí neodletí. Informaci médiím potvrdil předseda vlády Andrej Babiš (66). V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. To se ale nestane. V minulých dnech dal premiér opakovaně najevo, že s cestou nesouhlasí s tím, že na to není vhodná doba. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) se ruská vakcína významně zpolitizovala. "Vakcína Sputnik V se naprosto zpolitizovala a dění kolem ní už je zcela iracionální," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Hamáček ve středu oznámil, že v Moskvě bude jednat o případných dodávkách Sputniku V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. Cestu následně zpochybnil premiér Babiš. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl ve čtvrtek v rozhovoru pro Blesk. Podle něho může Česko téměř okamžitě získat 300.000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení.

Podle Romana Prymuly je dění kolem ruské vakcíny značně vyhrocené, navíc stále preparát nemá potřebný souhlas Evropské lékové agentury. "Vakcína Sputnik V se naprosto zpolitizovala a dění kolem ní už je zcela iracionální. Zdá se, že bude opravdu nutné počkat na její schválení, pak už však vakcína pro nás v dostatečném objemu nebude, to už ostatně není ani teď," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Roman Prymula.

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České repub...

Mezi příznivce očkování Sputnikem V patří prezident Miloš Zeman (76), který už 10. března požadoval kvůli postoji ke Sputniku demisi ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), jenž byl minulý týden z funkce odvolán. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy tehdy označil Blatného a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.