Podraží mouka a pečivo. Černý scénář počítá s navýšením o 30 procent. Promluvil předseda Společenstva mlynářů a pekařů

Pečivo - Ilustrační snímek
Pečivo – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 10. 2021

Zdražuje plyn, elektřina, pohonné hmoty i lidská práce. Je proto logické, že růst cen se projeví také na mouce a pečivu. Pekaři a mlynáři se až bojí odhadovat, o kolik už v zimě ceny vyskočí. "Je to těžké odhadnout, ceny nyní letí opravdu raketově vzhůru a nikdo neví, kde a kdy se to zastaví," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Křivka ze Svazu pekařů a cukrářů. Cena mouky podle něj stoupne nejméně o 7 až deset procent, ale může být i výrazně hůř.

Mouka a pečivo v Česku zdražuje a dál zdražovat bude. O kolik ceny v zimním období vyskočí, je těžké nyní odhadovat, může to být o 10 i 30 procent. Pekárny kupují dražší mouku, protože do její ceny se promítají vyšší náklady. Rostou ceny energií, kvůli pohonným hmotám se navyšují ceny v dopravě, roste cena lidské práce a zvyšují se i ceny obalů. Pekaři i mlynáři se zdráhají odhadovat, kde a kdy se »moučná spirála« zastaví.

"Je nyní opravdu těžké odhadnout, co přinesou příští měsíce, ceny nyní letí opravdu raketově vzhůru a nikdo neví, kde a kdy se zastaví. Pokud jde pouze o to, jak odrazit náklady, které stouply, tak je můj odhad, že cena vyskočí minimálně o 7 až 10 procent do konce roku. To mluvím za sebe jako za malého pekaře. Teď se dají hodnotit jen krátké úseky, co bude po Novém roce, nikdo neví, vstupují do toho další faktory, které jdou nahoru, ať už je to energie, náklady na dopravu, samozřejmě musíte zaplatit lidi, aby u nás pracovali rádi. Nechceme zákazníky strašit, ale nezbývá nám nic jiného, než to do cen odrazit, taková je prostě realita," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Křivka ze Svazu pekařů a cukrářů s tím, že krizové odhady hovoří o růstu kolem 30 procent.

Mouka přitom zdražila už na začátku roku 2021 kvůli tomu, že úroda v roce 2020 nebyl dobrá a došlo ke skokovému nárůstu ceny potravinářské pšenice. Tehdy cena mouky šla nahoru o 25 procent.

"Co se týče cen pečiva, tak to hodně záleží na velkých pekárnách, jak si zapracují ceny všech vstupů do výroby. Už v únoru jsem mluvil o tom, že kvůli nedostatku pšenice cena mouky vyskočí o čtvrtinu. Jak to bude nyní, opravdu odhadovat nechci," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda představenstva Společenstva mlynářů a pekařů Jaroslav Chochole s tím, že při predikcích chce být velmi opatrný, aby nedošlo ke strašení zákazníků.

Kromě mouky zdražují také oleje, máslo a mléko. I to se projeví na konečných cenách pečiva a cukroví. "Ceny jsme nyní navýšili zhruba o 3 až 5 procent, nárůst cen energií a surovin jsme museli zohlednit. Snažíme se ale, aby to pro zákazníky bylo přijatelné," přiznala pro ŽivotvČesku.cz pekařka Kateřina Villová s tím, že zákazníky nechce »tlačit ke zdi«, ale na zvyšující se náklady její pekárna reagovat musí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.