Podvodník se za pomoci chytrého triku snaží obrat seniory o desetitisíce. V jednom případě žena přišla o 40 tisíc, říká mluvčí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 2. 8. 2021

Na seniory v Ústeckém kraji se zaměřil podvodník, který se starým a přesto chytrým trikem snaží vylákat z nich peníze. Kontaktuje je prostřednictvím pevné linky pod záminkou, že je jejich vnuk a požaduje okamžitou finanční pomoc. Z jedné ženy se mu podařilo vylákat 40 tisíc korun. "Víme o třech případech, kdy se na nás oběti obrátily," řekl pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Daniel Vítek a popsal, jak se útokům podvodníků bránit.

Podvodník kontaktoval ženy z okresů Teplice, Děčín a Ústí nad Labem. Po telefonu jim vyprávěl, že je jejich vnuk a potřebuje peníze, vyžadoval částky v řádech desítek tisíc korun. Předání mělo proběhnout buď osobně nebo převodem na bankovní účet.

"Víme o třech případech, kdy se na nás oběti obrátily. Ve dvou případech mu ženy žádné peníze nevydaly ani neposlaly, v jednom případě mu paní bohužel předala 40 tisíc korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Daniel Vítek.

Trik, který podvodník používá, je už dlouhá léta známý. Před podvodníky, kteří se vydávají po telefonu za členy rodiny, policie varuje seniory pravidelně například při besedách. Přesto se stále najdou lidé, kteří jim uvěří a jsou ochotni jim peníze zaslat či předat.

"Ideální je s takovým člověkem nekomunikovat, vždy si u rodiny zpětně ověřit, zda vás někdo z příbuzných s takovou prosbou skutečně kontaktoval a nikomu cizímu rozhodně neposílat ani nedávat žádné peníze," dodal Daniel Vítek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.